Rama mesazh politikanëve italianë: Varka nuk sjell fundin, por mundësinë për t’u hapur ndaj botës! Mos i shihni me urrejtje

Kryeministri Edi Rama nga Brindizi, përcjell një mesazh për politikanët italianë që janë kundër emigrantëve, të cilët sipas tij duhet të marrin mësime nga ish-kryebashkiaku i  atëhershëm.

Rama tha se ata duhet të mësojnë se “varka nuk sjell fundin e botës por mundësinë për tu hapur ndaj botës”. Kësisoj i këshillon të mos i shohin emigrantët me urrejtje.

“Mjaftoi vetëm një ditë për ta bërë atë një personazh të historisë së Shqipërisë dhe një personazh që shqiptarët sdo ta harrojnë kurrë, kryetarin e atëhershëm të bashkisë së Brindisit. Ai duhet tu bëjë leksione private politikanëve italiane si ta qeverisin vendin, tu bëjë mësime noti, shëtitje me varkë të mos kenë këtë frikë dhe obsesion nga varka. Varka nuk sjell fundin e botës por mundësinë për tu hapur ndaj botës. Mendoj se politika sduhet të jetë e prirur dhe sduhet të rritet mbi frikën e njerëzve duke ushqyer atë frikë sepse njerëzit duhet të shohin politikën, shpresën jo urrejtjen”, tha Rama.


Lajmi kryesor:

Rama apel politikanëve nga Brindizi: Varkat me emigrantë nuk sjellin fundin, s'duhen parë me urrejtje! Të ndërtojmë muze për të kujtuar eksodin e shqiptarëve


Be.K./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A janë të përballueshme për ju çmimet e produkteve ushqimore?×

Lajmi i fundit

John

Gazetarja greke e pyet Ramën për marrëdhënien me Turqinë, Rama: Je xheloze?