Rama në inaugurimin e sheshit ‘Konstatinos Mitsotakis’ në Dropull: Keqkuptimet kalojnë, shqiptarët e grekët si dy pika uji! Do të doja të ishte dhe Kyriakos

Sheshi i Derviçanit do të mbajë emrin e ish kryeministrit grek Konstantinos Mitsotakis, kryeministrit të parë grek që e vizitoi Dropullin.

Kryeministrit Edi Rama e përshkroi gjatë historinë e këtij politikani, djali i të cilit Kyriakos sot është kryeministër i Greqisë. Dhe teksa dy vendet kanë një tension mes tyre pas arrestimit të Fredi Belerit, për Ramën Konstantinos Mitsotakis vjen në vendin e duhur në kohën e duhur.

‘Rikthimi i tij në këtë shesh sot, mendoj se është një rikthim i duhur, në vendin e duhur, por edhe në kohën e duhur i një njeriu të duhur, për të mishëruar me praninë e vetë të përjetshme lidhjen e pandashme të minoritetit grek me Greqinë. Do kisha dëshiruar shumë që sot të ishte këtu dhe Kiriakos Mitsotakis, djali i Kostandinosit, kryeministri i sotëm i Greqisë dhe miku im i dashur, por me siguri dhe ai do të rikthehet në këtë shesh, aq më tepër që ua ka premtuar.’- tha Rama.

Edhe pse në sheshin e Dropullit nuk u shfaq asnjë flamur shqiptar, Kryeministri Rama tha se minoriteti grek është kurora e artë e bashkëjetesës së minoriteteve në vend dhe sherret e lindura nga politikat elektorale do të tejkalohen.

‘Ju e dini po ashtu se jeni për Shqipërinë një pasuri e çmuar, një lidhje e pandashme mendjesh e zemrash mes popujve, e cila, nuk dobësohet dot, kur politika hyn në mes tyre së prapthi me tekat dhe arsyet e mos arsyes së saj. Politika elektorale me nevojat e saj trazon edhe rrjedhën e natyrshme të vëllazërisë së plazmuar qysh në lindjen e kohërave mes fqinjëve si Shqipëria dhe Greqia. Herë më lehtë dhe herë më vështirë kalojnë dhe sherret dhe keqkuptimet mes vëllezërish që jetojnë në shtëpi të ndryshme.’- u shpreh kreu i qeverisw.

Në këtë ceremoni ishte i pranishëm edhe Dimitris Avramopulos, ish kryebashkiaku i Athinës dhe ish ministër i jashtëm të cilin Rama prezantoi si politikanin frymëzues kur ishte në krye të bashkisë së Tiranës.

Pas Dropullit, Kryeministri Edi Rama zbriti në Gjirokastër, ku inspektoi punimet për ndërtimin e Sheshit të Çerçiz Topullit, projekti transformues i kësaj hapësire të qyteti.

 

 

 

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 12:39
FOTO/ Inaugurohet sheshi ‘Konstantinos Mitsotakis’ në Derviçan! I pranishëm edhe ish-ministri Avramopoulos

 

Sot është inauguruar busti i Konstantinos Mitsotakis, emrin e të cilit do të mbajë sheshi i Derviçanit.

Në ceremoninë e posaçme organizuar me këtë rast, ishte i pranishëm edhe kryeministri Edi Rama, po ashtu edhe Dimitris Avramopoulos, ish-ministër i Jashtëm dhe ish-ministër i Mbrojtjes në Greqi.

Burime bëjnë me dije se ai nuk ka pranuar të komentojë në lidhje me çështjen e arrestimit të Fredi Belerit.

S.G/M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Epiroti: 28/10/2023 14:30

  EMRI I TIJE DUHET TE SHKRUHET DHE NE SHQIP.... O.EDVIN.

  Përgjigju
 • Iris: 28/10/2023 03:00

  Gjithe mundi te shkoi kot o Rame,Micua i biri, nuk te begenisi,nuk te erdhi as te shikonte si ka dale ne beton surrati i babait te tij! Nuk kishe nje figure tjeter te nderoje,nje Kollokotron,nje Bubuline qe na bashkon,po duhet te nderoje kete /askushin/ dhe per cfare,per nje vizite te pare ne zone?! Po emrin pse nuk ja ke shenuar me germa latine?!Eshte ketej kufirit dhe ai bust edhe ashtu i padesherirueshem sic eshte,duhej te uleriste Shqiperi ne germat e perdorura.Dhe cfare /pasurie e cmuar/ na qenka minoriteti per ne?!Ata jane vetem per Greqine /pasuri e cmuar/ se i perdor per interesat e saj ekspansioniste e per te gjitha pazarlleqet ne kurrizin tone.Dhe cfare quan keqkuptime? Keqkuptim eshte /Vorio-Epiri/ e Megalidea,keqkuptim jane vrasjet e gjithe atyre patrioteve shqiptare qe u therren nga greket se donin shkolla shqipe,gjuhe shqipe e kishe autoqefale si Papa Kristo Negovani,keqkuptim eshte Cameria dhe masakrat kunder cameve,keqkuptim eshte ligji i luftes i Greqise kunder nesh,keqkuptim eshte masakra ne Peshkepi,keqkuptim eshte ceshtja e detit,keqkuptim jane varrezat greke edhe aty ku s'duhet,keqkuptim jane /pensionet/greke dhe /greket/ qe mbijne si kerpudhat pas shiut edhe aty ku historikisht nuk ka patur greke etnike,keqkuptim jane metodat e presionit e shantazhit qe perdor Greqia ndaj nesh duke na tundur veton/voten e anetaresimit ne BE,per te bere pazaret e saj te poshtra duke perdorur deri dhe figura te tilla te kompromentuara si Beleri si kusht??!! A jane keto /keqkuptime/ dhe aq me teper qe kalohen??!! Ndoshta per ty dhe mikun tend Micotaqisin jane vetem /keqkuptime/bile te kalueshme sipas jush dhe me nje gote vere/uzo nga pas,se Greqia na ka dashur kaq shume sa na ka bere gjithe keto /te mira/ qe i numerova me lart e ne /barbaret/e veriut i paskemi vetem keqkuptuar!!Jo z.Rama, nuk jane keqkuptime dhe aq me teper nuk jane nga ato qe kalohen.Jane veprime te miremenduara e mireplanuara.Jemi shqipetare dhe nuk na eshte bere gjaku uje sic ju eshte bere juve politikaneve qe nxitoni te nderoni 100 flamuj per interesa te castit.

  Përgjigju
 • CaBone: 27/10/2023 19:37

  Nuk e kuptoj dot kete gje personalisht? Ose ky eshte larkpames i madh fare dhe e ka bere per nai dicka tj ne te ardhmen. Ose komlet tradhtar kombi. Ne jemi Shqiptar dhe…. Bustet ti bejn agreket te moma vet.

  Përgjigju
 • ivi: 27/10/2023 17:54

  pazarxhi i pa skrupullt! e mbushe jugun me shkrime greke.burgu te pret pas sales dhe ilirit.jemi ne shqiperi dhe jo ne greqi.sherbetor i ndyr i qirjeve gjakatar.na fol per camerine dhe jo per vrasesit e shqiptareve .ti nuk ke asnje vler si kryeminister i shqiperise,ti po luan politika ne kundershti te interesave shqiptare.

  Përgjigju
 • Blenard: 27/10/2023 16:47

  Ku esht cameria ?????? E dini qe keta gjakepiresa i kan masakruar pa asnje faj dhe i kan debuar nga shpit e tyre pa asnje kuptim?

  Përgjigju
 • mergimtari: 27/10/2023 15:55

  Tani nga shteti shqiptar i ketyre 32-viteve ka mbetur pa krijuar ne Tirane nje vareze per Venizellosin e 1913-tes dhe per Napoelon Zerven e 1944-1945 qe nuk la mizori pa bere mbi popullsin shqiptare te krahines te Camerise.

  Përgjigju
 • Labi: 27/10/2023 15:20

  Bej nje bust edhe memorjal mundesisht Napoleon Zerves o kryeminister i shitur se vetm kjo te ka ngel pa ber... Vdekje tradhetarve Rroft Shqiperia Etnike

  Përgjigju
 • edmond (koder rreshen): 27/10/2023 14:58

  Keshtu si e paska ba portretin e bustit ky skulptori yn,esht sikur ti thon Kryeministrit Grek : Qiriako ,te kemi ba ni Bab tjeter,se ai qe kishe nuk te pershtatesh !

  Përgjigju
 • Maksi: 27/10/2023 14:43

  Dje, publikohej ullinj e raki me Flamuret ne Gjiro.... udhes per inspektim. Sot, inspektimi del inagurim. Nje gje eshte e qarte qe edhe propogandes enveriste ia kane marre.

  Përgjigju
 • Tiku dhe Taku-Taku dhe Tiku: 27/10/2023 14:05

  Vetem beleri mungon aty.

  Përgjigju
 • Kurioz: 27/10/2023 14:02

  Po greket do t’i ngrene nje bust Konices ne Janine? Jo per gje po ne ate zone ka lindur. Ky Miçua i Taqkes nuk besoj se ka lindur ne Dropull.

  Përgjigju
  • Sqarimi: 27/10/2023 14:49

   Po Konica nuk ka qen kryeminister dhe te ket vizituar ndonje minoritet shqiptar ne gerqi, dhe se dyti duhet te njihet minoriteti shqiptar ne gerqi, qe esht dicka e veshtir te ndodh kjo. Edhe Ata shqiptar te mesjetes sot jan greqizuar dhe deklarohen grek disa nga frika disa nga deshira..

 • Ina: 27/10/2023 13:59

  Lajm i keq. Doja te shkoja ne Dropull per turizem por e fshiva nga plani. Anti -shqiptar i terbuar. Arrogant dhe i pacipe. Nje nga fajtoret e falimentimit financiar te Greqise.

  Përgjigju
 • XXX: 27/10/2023 13:36

  Pse nuk paska ardh ne inagurimin e bustit djali i tij ? Apo eshte i zemrue per Fredi Belerin ?

  Përgjigju
  • Ndoshta: 27/10/2023 14:10

   Babai i Fredi Bejlerit është babai i Micodjalit

 • Besi: 27/10/2023 13:22

  Ta gezojne sheshin e ri banoret e Dropullit

  Përgjigju
 • klodjan: 27/10/2023 12:59

  respekt

  Përgjigju
 • lea: 27/10/2023 12:49

  marredheniet e mira me vendet fqinje sa vijne e forcohen edhe me shume

  Përgjigju
 • Ina: 27/10/2023 11:40

  Konfliktet midis shqiperise dhe greqise do i forcojne akoma me shume mardheniet

  Përgjigju
 • Lola: 27/10/2023 11:39

  Nje bust qe do ia shtoje bukurine Dropullit

  Përgjigju
  • edmond (koder rreshen): 27/10/2023 15:04

   Ne cdo koment vetem tre fjal shkruan Lola ! Patronazhiste,shtoj edhe tre te tjera,per ta kuptuar se si i shtohet nje krahine bukuria me nje Bust ?! Se edhe ne dhomen e Shpis po ta vesh,po si vure edhe dicka tjeter rreth e percark,te ngjan si bust varrezash !

 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Dita e duhur për takime të reja...çfarë thonë yjet për ju sot

Dita e duhur për takime të reja...çfarë thonë yjet për ju sot