Një ditë para mbledhjes së përbashkët të dy qeverive Shqipëri-Kosovë, Rama poston foton simbol me motive kombëtare

Foto të publikuara nga Rama

Nesër do të zhvillohet mbledhja e përbashkët e dy qeverive Shqipëri-Kosovë. Kreu i qeverisë Edi Rama ka publikuar një foto në rrjetet sociale një fotot me motive kombëtare, si dhe me flamujt e dy shteteve. Një veçanti që vihet re janë edhe maskat që do të përdoren në kuadër të parandalimit të përhapjes së COVID. Mbledhja do të mbahet në qytetin e Elbasanit.

 “Nesër mbledhja e përbashkët e dy qeverive në Elbasan”– shkruan Rama në postimin e tij, të cilin e shoqëron me flamujt e dy vendeve.

Fotot e publikuara nga Edi Rama

Lehtësimi i procedurave të lejeve të qëndrimit dhe njohja e sigurimeve shoqërore për qytetarët e Kosovës dhe Shqipërisë janë dy marrëveshjet e rëndësishme që pritet të firmosen nesër në mbledhjen e përbashkët të dy qeverive. Këto marrëveshje u miratuan në mbledhjen e qeverisë një ditë më parë.

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi bëri me dije se leja e qëndrimit do të përfshijë brenda edhe atë të punës dhe procedurat e marrjes së saj do të jenë të lehtësuara për qytetarët e dyja vendeve.  Nga ana tjetër, Ministrja e Financave dhe e Ekonomisë, Delina Ibrahimaj sqaroi se njohja e kontributeve për vitet e punës do të jetë për të gjitha vitet e punës, edhe ato para hyrjes në fuqi të marrëveshjes.  

M.Q./J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:×

Lajmi i fundit

John

Fundi i ‘epokës’ së Merkel, kancelarja ‘e hekurt’ do të përcillet me këngë lamtumire