Rama për median austriake 'Kurier': BE po mban veten peng në Ballkan

Rama për median austriake 'Kurier': BE po mban veten peng në Ballkan

Kryeministri Edi Rama

TIRANË- Asnjë perspektivë për Ballkanin Perëndimor, ndërkohë që BE po mban veten peng këtu, thotë kryeministri Edi Rama në një intervistë për Ingrid Steiner-Gashi, gazetare e së përditshmes austriake ”Kurier”.

Kryeministri i Shqipërisë Rama është i zhgënjyer për shpresat e pranimit, për rregullat që ndryshojnë vazhdimisht dhe për një Evropë në kaos.

Pak kohë më parë, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama i krahasoi përpjekjet e Ballkanit Perëndimor për t’u bashkuar me BE me shfaqjen absurde “Duke pritur Godonë”.

Duke pritur për diçka që me sa duket nuk vjen kurrë – kjo ndjenjë zhgënjimi të thellë është përhapur në të gjithë rajonin.

Një shtysë e re për shtetet kandidate Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Kosova, Serbia, Mali i Zi dhe Bosnje-Hercegovina gjithashtu dështoi të vijë nga samiti i BE-së i krerëve të shteteve dhe qeverive në Slloveni.

Rama e përshkruan edhe këtë bilanc të zymtë: “Asgjë nuk do të ndryshojë në të ardhmen e afërt”.

”Kurier”: A e ndjeni që Shqipëria është e zhgënjyer? Reformat e kërkuara nga Brukseli janë kryer dhe ende BE nuk i është përgjigjur Shqipërisë për bisedimet e pranimit.

Edi Rama: Nuk jam i frustruar, por kam mësuar. Tani kam një ide tjetër për rregullat e lojës në BE dhe ne duhet t’i pranojmë ato. Njeriu nuk duhet të humbasë durimin dhe pasionin. Bëhet fjalë më shumë për funksionimin e Shqipërisë si një shtet i BE -së sesa për faktin që Shqipëria të jetë anëtare e Bashkimit Evropian.

”Kurier”: Cilat janë rregullat e lojës?

Edi Rama: Gjithmonë ka të bëjë me politikën e brendshme në njërin ose në shtetin tjetër anëtar të BE-së. Ajo që vlen sot nuk ka pse të zbatohet nesër. Ashtu si parashikimi i motit, ne ndërkohë kemi zhvilluar një teknikë që na ndihmon të deshifrojmë kalendarin zgjedhor në BE. Në varësi të profilit të një vendi, mund të pritet një ngadalësim i caktuar në procesin e zgjerimit të BE -së pas zgjedhjeve.

”Kurier”: Pra, para zgjedhjeve në Francë, në prill, nuk do të ketë asnjë lidhje me zgjerimin e BE?

Edi Rama: Problemi sot nuk është Franca, përkundrazi. Tani është bllokuar Bullgaria.

”Kurier”: A ndiheni si një lloj pengu i politikës kombëtare në vendet e BE-së?

Edi Rama: Nuk ndihem peng për asnjë çështje. BE-ja është peng këtu. Shtetet e BE-së nuk veprojnë në mënyrë eksplicite ndaj nesh, ato veprojnë në këtë mënyrë edhe ndaj vetvetes.

”Kurier”: BE dhe Ballkani Perëndimor. Si do ta lehtësoni frustrimin me paratë? A do të bëhet Shqipëria anëtare e BE-së brenda 10 viteve të ardhshme?

Edi Rama: Kjo nuk mund të parashikohet. Ajo që u thashë krerëve të tjerë të qeverive ishte që Shqipëria ishte vendi i fundit në Evropë që hoqi dorë nga komunizmi. Shqipëria do të jetë vendi i fundit në Evropë që do të heqë dorë nga ideali evropian, nëse të tjerët e kanë bërë këtë prej kohësh. Ne e bëmë atë zgjedhje dhe për herë të parë në historinë tonë patëm një zgjedhje të lirë. Ne duam të jemi anëtarë të Bashkimit Evropian. Së pari, për njerëzit tanë, dhe ne duam të jemi pjesë e kësaj familje.

”Kurier”: Pranimi në BE: një rrugë për askund për Ballkanin. A do të ishte e imagjinueshme edhe një lloj zgjidhjeje e pjesshme për Shqipërinë? Pra, jo për të qenë një anëtar i plotë i BE-së, por për t’u bërë pjesë e Zonës Ekonomike Evropiane si Norvegjia apo Zvicra?

Edi Rama: Jo, nuk është i negociueshëm. Shqipëria duhet të bëhet një shtet anëtar plotësisht funksional i BE-së. Ne jemi evropianë dhe askush tjetër nuk duhet ta konfirmojë këtë. Ne jemi të rrethuar nga kufijtë e BE-së – dhe pjesa tjetër e vendimmarrjes i takon asaj. Ajo ka të drejtë të thotë se si dëshiron që shtëpia e saj të menaxhohet. Nëse shtëpia juaj është rrëmujë, ne nuk mund të ankohemi se marrëdhënia juaj me ne është kaq e çrregullt. Sepse kaosi ishte atje më parë.

”Kurier”: Shumë shtete janë skeptike për zgjerimin e BE-së. Cila është përgjigjja juaj?

Edi Rama: Ju nuk jeni skeptik për zgjerimin e BE -së, por shqetësoheni për zgjedhjet tuaja. Në disa raste, ju u jeni dorëzuar të drejtave ekstreme./ Përktheu ATA

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Zheleznovi i filmit Balle per Ballr: 07/10/2021 10:48

  Ketu do kete ndonje marreveshje te fshehte midis BE SHBA dhe Rusise per ti lene Putinit dore te lire ne Ballkan

  Përgjigju
  • A. N.: 07/10/2021 13:51

   Mese e drejte! Si Biden-i ashtu edhe Putin-i s'po i ze gjumi naten as diten duke menduar se si te veprojne per te cliruar europen (BE) e cila ngeli peng e ballkanit.

 • Sondazhi i ditës:

  A jeni dakord me nismën e PS për të zbuluar politikanët bashkëpunëtorë të ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

Ish bashkëshorti nxjerr videot kur Britney Spears i bërtet dy djemve: Nuk mund të rri duarkryq

Ish bashkëshorti nxjerr videot kur Britney Spears i bërtet dy djemve: Nuk mund të rri duarkryq