Rama publikon pamjet nga aksi i ri Korçë-Ersekë: Do ndikojë ndjeshëm në zhvillimin rural e turistik të rajonit jug-perëndimor

Kryeministri Edi Rama ka publikuar pamjet nga aksi i ri nga Korça deri në Ersekë, nga punimet për pjesën e dytë me gjatësi 12.85 km që përmbyll gjithë këtë rrugë.

Kjo rrugë do të ndikojë ndjeshëm në zhvillimin rural e turistik të rajonit jug-perëndimor, thotë Rama.

‘Mirëmëngjes dhe me punimet për pjesën e dytë me gjatësi 12.85 km që përmbyll të gjithë aksin e ri nga Korça deri në Ersekë, i cili do të ndikojë ndjeshëm në zhvillimin rural e turistik të rajonit jug-perëndimor, ju uroj një ditë të mbarë.’- shkruan Rama.

Aktualisht aksi rrugor Korçë-Ersekë ka një gjatësi prej 45 kilometrash, ndërsa me përfundimin e segmentit të ri distanca shkurtohet në 35 kilometra. Po kështu, aksi i ri do të ketë të gjithë elementët e nevojshëm që lidhen me sigurinë rrugore. Ndërtimi i tij do të nxisë zhvillimin e mëtejshëm turistik të juglindjes së vendit duke afruar më pranë dy zona me mjaft potenciale, siç është Korça dhe Erseka.

M.Q./Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Arben: 07/07/2022 13:00

  Dite per dite kryedallkauku vazhdon me injorancen e tij te thelle dhe egoizmin e semure. Nuk i del gjumi pa zhurmen e zhabave te e-komentuesve qe i bejne aferim padishahut sa i mencur dhe puntor qe eshte. Edhe "Pallati i Endrave" te Kadarese nuk i gken shoq. As me shume dhe as me pak se nje zhgarravine idiote produkt i neokomunizmit borgjez te Hoxhes. Qe per fat te keq na shemton perdite sebashku me pykat qe e rrethojne.

  Përgjigju
 • olsi: 07/07/2022 12:17

  i vetmi qe po punon per kete vend per ta cuar para me gjithe investimet qe jane bere nga ju

  Përgjigju
 • gimi: 07/07/2022 12:15

  permiresimi i akseve rrugore eshte mjaft i nevojshem pasi do rrise sigurine ne rruge

  Përgjigju
 • ylber: 07/07/2022 12:01

  Keni bere nje pune shume te mire ky aks do te lehtesoje shum trafikun dhe do te na shkurtoje shum kohen gjat udhetimit

  Përgjigju
 • Taku: 07/07/2022 11:32

  Kjo rruge po nuk vazhdoi te behet e sakt deri ne permet. Ska kuptim

  Përgjigju
 • Albert Haka: 07/07/2022 11:16

  Ec perpara o gjigand puno ti lej ca thone kto tjeret

  Përgjigju
 • Xhoi: 07/07/2022 11:13

  Eshte e nevojshme kjo rruge sepse lidh korcen me erseken duke i dhene nje mundesi te githeve sidomos turisteve te vizitojne erseken ????

  Përgjigju
 • Lart me lart flamujt e kongresit: 07/07/2022 10:47

  Ktu asht i njejti person qe komenton arritjet e qeverise,e kupton edhe bufi!

  Përgjigju
 • Leo: 07/07/2022 10:24

  Ksni ber super investime ne infrastrukture ju pergezoj z Rama pasi na keni lejtesuar shume me Kete rruge gjithashtu e keni ber udhetimin me Komod

  Përgjigju
 • Ana: 07/07/2022 10:24

  Rama si gjithmone po mban premtimet e veta ndryshe nga qeverite e meparshme. Keto vite vendi yne ka pare ndryshim dhe zhvillim te dukshem fale investimeve dhe punimeve te bera vazhdimisht nga ta

  Përgjigju
 • Tea: 07/07/2022 10:23

  Rruge vertet shume e mire e cika Do ti lejtesoj shume qytetsret e korces gjithashru e turistet do te aerin me shpejt ne destinacion

  Përgjigju
 • Mario: 07/07/2022 10:23

  Nje rruge qe do te lehtesoje shume qytetaret qe zgjedhin te udhetojne ne ate zone dhe qe do te ndihmoje ne reduktimin e trafikut. I lumte qeverise per punen e bere edhe ne kete rast ku gjithmone po cojne Shqiperine drejt zhvillimit te metejshem

  Përgjigju
 • Elda: 07/07/2022 10:21

  Sa mir qe po perfundon kjo rruge sepse do coj ne zhvillim shum te madh te vendit

  Përgjigju
 • Mondi: 07/07/2022 10:14

  Me ne fund deshira e ketyre banoreve u realizua sepse e kane pasur shume te veshtire kalimin nga ky aks rrugor ku jasnin probleme te ndryshme per automjetet e tyre pasi ka qene gjithe gropa

  Përgjigju
 • Manush: 07/07/2022 10:11

  Shi t dal sali berisha e t thot tashi jopo si do ecim te rruga e re kur nafta esht shtrenjt. Budalliqet e veta me pak fjal

  Përgjigju
 • Sadush: 07/07/2022 10:11

  Ja kan bo mir me ket rrugen. Ka pas nevoj ajo zona aty per ket investim

  Përgjigju
 • Jorgo: 07/07/2022 10:11

  Dua te theksoj se me rindertimin e ketij aksi rrugor automjetet do ta kene me te lehte kalimin dhe do te jene me te sigurta kur te kalojne

  Përgjigju
 • Ardit: 07/07/2022 10:06

  Sa mire qe me ne fund po behet kjo rruge se ka qene si mos me keq dhe do kemi mundesi ta bejme me shpejt Korce-Erseke

  Përgjigju
 • Arbri: 07/07/2022 10:05

  Kjo rrugi ishte premtuar prej kohesh dhe me ne fund po e ben Rama se Sali rruge rruge thoshte gjith kohes po i linte copa copa si syt e vet

  Përgjigju
 • alban: 07/07/2022 10:02

  besoj kjo zone do marre zhvillim te madh pasi do kete numer me te larte turistesh vendas dhe te huaj

  Përgjigju
 • Aldo: 07/07/2022 10:00

  Aks vertet i nevojshem dukepare potencialin gjithmon e ne rritje te turistve qe e vizitojn kete zone nje rruge me keto standarte duhej patjeter

  Përgjigju
 • era: 07/07/2022 10:00

  sa mire qe po na japin mundesine te vizitojme zona qe deri dje nuk kane qene shume te aksesueshme pasi mungonin kushtet neper rruga

  Përgjigju
 • Goni: 07/07/2022 09:59

  Kjo trige do te lehetesoj shume kalimin drej ketyre zonave e do te rris akoma dhe me shume zhvillimin rural

  Përgjigju
 • Altin: 07/07/2022 09:58

  Projekte te tilla do e zhvillojne shume turizim ne Shqiperi

  Përgjigju
 • Olsi: 07/07/2022 09:57

  Investime teper te rendesishme dhe mjaft efikase qe do ndikojne pozitivisht ne ekonomine e vendit

  Përgjigju
 • Sidrit: 07/07/2022 09:56

  Investime te tilla ne infrastruktura i vijne ne ndihme qytetareve vendas por edhe turisteve qe shkojne te vizitojne ato zona

  Përgjigju
 • Fahri: 07/07/2022 09:55

  Dhe nje tjeter rruge e prekur nga ju,te falenderojme kryeminister Edi!

  Përgjigju
 • Ada: 07/07/2022 09:55

  Nje rruge e ndertuar shume mire e cila i vjen ne ndihme qytetareve

  Përgjigju
 • Klaus: 07/07/2022 09:54

  Projekt shume efikas dhe i domosdoshem sidomos tani ne sezonin e veres

  Përgjigju
 • Arber: 07/07/2022 09:54

  Kjo rruge do ndikoje shume ne turizem pasi do kete dhe kushte me te mira dhe gjithashtu do shkurtoje distancen

  Përgjigju
 • titi: 07/07/2022 09:53

  Kjo rrugem me duket shume e bukur dhe qe ka permbushur te gjitha standartet europiane dhe uroj te kete sa me shume te tilla

  Përgjigju
 • Gjeografia: 07/07/2022 09:42

  Jug-perendimor apo jug-lindor mor toc?

  Përgjigju
 • Arbërori: 07/07/2022 08:46

  Je bër si pela e axhës Cim…!

  Përgjigju
  • Ismail: 07/07/2022 12:00

   E gezofshin"ERSEKARËT"rrugen e re

 • Sondazhi i ditës:

  Thirrjet për kursimin e energjisë elektrike, mendoni se zbusin pasojat e krizës energjetike?×

Lajmi i fundit

SHBA, stërvitje të reja ushtarake me Maqedoninë e Veriut

SHBA, stërvitje të reja ushtarake me Maqedoninë e Veriut