Rama: Teatri i ri Kombëtar ku dhanë shpirt të mëdhenjtë e skenës shqiptare do të hyjë në Europë me dinjitet (VIDEO)

TIRANE-Kryeministri Edi Rama e ka nisur të dielën me Teatrin e ri Kombëtar. Teksa ka postuar një video në facebook nga Teatri i Operas e Baletit, Rama shkruan se edhe Teatri i ri kombëtar do të bëhet pjesë e famës botërore.

"Me këtë provë shembullore të vizionit e ambicies sonë për institucionet kombëtare të artit e të kulturës në Shqipërinë e shekullit XXI, ku shihet fare qartë edhe dallimi i madh mes dy botëve që u përplasën për Teatrin e Ri Kombëtar...

Teatri i Operas e Baletit të Shqipërisë që ka nxjerrë yje me famë botërore, sot ka hyrë në Europë me hapësirën e kushtet e reja dhe skena me sallën e saj nuk është më një vrimë e ftohtë për artistët dhe publikun, po një vatër kënaqësie për krijuesit dhe dashamirët e atij teatri.

Nesër, do të hyjë po kështu në Europë me hijeshi e dinjitet, edhe Teatri Kombëtar i Shqipërisë, që gjatë tërë jetës së vet nuk ka pasur dot një të ftuar për shkak të kushteve prej hauri kafshësh, ku dhanë shpirt të mëdhenjtë e skenës shqiptare dhe ku publiku s'e pati kurrë dot, dinjitetin e konsumatorit të ushqimit shpirtëror..." shkruan Rama.

Teatri i Operas dhe Baletit

d.ba./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Anëtarësia përzgjedh kandidatët për deputet, a mendoni se procesi i nisur në PD do jetë efikas?

Komento

Komente

 • I can t breath: 31/05/2020 13:05

  Presim protesta te fuqishme Per te ngjallur teatrin si ne USA

  Përgjigju
 • Leka I Math: 31/05/2020 11:09

  Para kalo!...je nr.1

  Përgjigju
  • Vdekje fashizmit.: 31/05/2020 13:27

   Qente le te lehin, koken e tyre do te hane.×

Lajmi i fundit

John

Padia ndaj Voltana Ademit, reagon kryebashkiakja: Do shqyrtoj pretendimet e do jap sqarimet!