Ramush Haradinaj shpall kandidaturën për President të Kosovës

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj pas takimit të Këshillit Drejtues të AAK-së ka shpallur kandidaturën për President të Kosovës.

Besimin që unë të jem kandidat për president, nëse kjo diskutohet në bazë të kushtetutës, e konsideroj si përgjegjësi të lartë dhe nder të veçantë”, ka shkruar Haradinaj.

Po ashtu edhe PDK-ja e Isa Mustafës i ka 'sytë' tek posti i Presidentit.

"Sot në takimin me strukturat udhëheqëse të Aleancës, u diskutuam për zhvillimet politike dhe qeverisëse në vend, me theks të veçantë tek menaxhimi i pandemisë, rimëkëmbja ekonomike, dialogu Kosovë-Serbi dhe mbarëvajtjen e koalicionit qeverisës.

Aleanca qëndron fuqishëm në përkrahjen e menaxhimit efektiv të pandemisë, duke përkrahur bizneset dhe lirinë e lëvizjes së qytetarëve, me masa të propozuara nga ekspertët shëndetësor.

Gjithashtu në dialogun me Serbinë, ne jemi për marrëveshje që sjell njohjen në kufijtë ekzistues, duke ruajtur karakterin unitar të Kosovës së 17 shkurtit.

Ne jemi kundër dialogut teknik, i cili për më shumë se një dekadë i ka shkuar në favor vetëm Serbisë, duke e lënë Kosovën të izoluar.

Falënderoj Këshillin Drejtues, për besimin e tyre, për autorizimin që me dhanë, që në emër të Aleancës të zhvilloj bisedimet eventuale për rikonfigurimin e qeverisë, përfshirë këtu edhe çështjen e presidentit. Besimin që unë të jem kandidat për president, nëse kjo diskutohet në bazë të kushtetutës, e konsideroj si përgjegjësi të lartë dhe nder të veçantë", shkruan Haradinaj.

 • Sondazhi i ditës:

  A është e mjaftueshme rritja vjetore e pensioneve prej 5 për qind ashtu siç premtohet në programin e Rama 3?

Komento

Komente

 • Argument: 14/08/2020 00:05

  Ore ju krahu i luftes, të paditur po, pa shkollë po,a nuk doni me i lshu fotelen këtyre me shkollë dhe dituri derisa të vdisni a? Lene ore se edheashtu këto 20 vjet nuk bët asgjë për sovranin e as për shtetin. A nuk po e shihni se jo vetem të huajt, por edhe tanët po qeshin me juve! Ikni në shtepi sa nuk është bër tepër vonë.

  Përgjigju
 • Kalsiander: 13/08/2020 08:43

  Rramush, tërhiqu nga politika. Ke qën ushtarak i mirë por për politik je i avasht dhe më vjen keq ta them por niveli juaj intelektual lë shum për të dëshiruar. Kush ta ka sygjeruar një gjë të till të ka gënjyer. A në rast se ti thjesht do të bëhesh president thjesht për kapriçot e tuaja atëherë Kosovën thjesht do e dëmtosh dhe asgjë të mirë nuk do i sjellësh. Më beso, ti kishe shancin dhe nuk dije që të qeverisje. Mos më! Largohu!

  Përgjigju
 • UKU MOMLIT: 12/08/2020 21:05

  Bravo ramusho bravo. Si dy vellezer siamez me hashimopresedentin,paski "luftuar" per pushtet e pasuri dhe kurre per Kosoven Martire. Vazhdo ramusho nga fitorja ne fitorje. Grahi fort kalit drejt makes pushtetit dhe pasurimit maksimal dhe bashkluftetaret e tu te mbledhin kanaçe per tju cuar buken femijve. Bistro ramusho!

  Përgjigju
 • Kosova: 12/08/2020 20:39

  Kosova e mjerë , do mbes këshru në duart e analfabetëve deri sa të zhbëhet e tëra si shtet...!!!

  Përgjigju
  • F-35: 12/08/2020 20:47

   Ke te drejte vella, do Zoti nuk ndodhe!×

Lajmi i fundit

John

Reciprociteti për targat me Serbinë, Kurti: Nuk duam destabilizim, marrëveshja kishte skaduar