Raporti i KLSH/ Spitali i Traumës pa frigorifer morgu për trupat e pajetë! Barnat në magazinë mallrash, mes lagështirës

Në Spitalin e Traumës nuk ka frigorifer-morgu, për të bërë administrimin e trupave të pacientëve që ndërrojnë jetë në spital. Në vitin 2021 pranë këtij spitali ndërruan jetë 90 pacientë dhe sipas Kontrollit të Lartë të Shtetit trajtimi i trupave nuk u bë në këtë spital.

Më tej në raportin e KLSH, thuhet se magazina e mallrave të spitalit nuk plotëson asnjë kusht për  ruajtjen e barnave.

“Barnat nuk duhet të jenë në kontakt të drejtpërdrejtë me dyshemenë dhe muret e të kenë hapësirë të përshtatshme për të lejuar pastrimin dhe inspektimin’, vlerëson KLSH.

Përkundrazi në këtë ambient gjenden pajisje mjekësore jashtë përdorimit si radiografi, me rrezikshmëri për shëndetin e njeriut. KLSH rekomandon drejtorinë të sigurojë kushte në ambiente të sigurta për ruajtjen e barnave.Në asnjë rast ato nuk duhet të vendosen  në magazinën e mallrave.

Një tjetër konstatim i KLSH, ka të bëjë me medikamentet në farmacinë qendrore të QSUT. Në raport thuhet se aty gjenden sasi të madha ilaçesh që nuk kishin vulën e kuqe me mbishkrimin “Për përdorim spitalor ndalohet shitja”, përcaktim ky me ligj.

“Boja që përdorët për stampimin e vulës të jetë me ngjyrë të kuqe që nuk fshihet”, thuhet në raport.

(Kliko këtu për të parë dokumentin e plotë)

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Arbëri: 11/09/2023 17:16

  kështu është kur ke një kryeminister serborus !

  Përgjigju
  • Italia si moter: 11/09/2023 20:10

   O Arber qe vetem arber nuk je. Rama eshte kryeministri i vetem qe e ndertoi Shqiperine nga grabitja dhe shkaterimi qe i beri salikja .duket qe je merda .Idiot i lindur ,analfabet dhe plere .

 • Sondazhi i ditës:

  A parashikoni që Berisha do t'ia lërë trashëgim partinë Argita Berishës?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Përplasen tifozët pas derbit Tirana - Partizani, zjarr në 'Air Albania'! Në tribuna Forcat Speciale

VIDEO/ Përplasen tifozët pas derbit Tirana - Partizani, zjarr në 'Air Albania'! Në tribuna Forcat Speciale