Raporti i SPAK: Biznesmenët lokalë bëjnë lidhjet e policëve me bandat e krimit

TIRANE- “Në raste të caktuara, sidomos ato të krimit të organizuar, nuk bashkëpunojmë dot me policinë sepse na rezulton se ka policë të përfshirë dhe është në nivele te larta.” Kjo deklaratë e kreut të SPAK, Altin Dumani, në raportimin vjetor para Këshilli të Lartë të Prokurorisë të enjten, paralajmëron se goditja e efektivëve të Policisë së Shtetit tregon distancimin që dy organizatat kanë ndaj njëra-tjetrës në rastet kur hetohen grupet kriminale të drogës, apo të vrasjeve. SPAK, në raportin vjetor të vitit 2023 ngre shqetësimin e bashkëpunimit të krimit me policinë.

“Vërehet një bashkëpunim i grupeve kriminale me oficerët e Policisë së Shtetit të rangjeve të ndryshme në territorin shqiptar, si dhe funksionarë të organeve të drejtësisë, të cilët kanë luajtur role të ndryshme, duke filluar që nga dekonspirimi i operacioneve policore, njoftimi për personat kundërshtar të vënë në shënjestër nga grupet kriminale, dhënie informacioni për individë të ndryshëm, dhe aktivitetet të tjera në pengimin e drejtësisë”, thuhet në raportin e SPAK.

Sipas SPAK, ndërlidhja e policisë me anëtarë të grupeve kriminale është bërë me bekimin e biznesmenëve, kryesisht lokal, të cilët përveçse bëjnë biznes me ta, i ndihmojnë edhe në raport me organet e drejtësisë, siç në fakt e tregoi qartë dosja “Metamorfoza” e korrikut të vitit të shkuar.

 

“Një veçori tjetër, është edhe përfshirja e biznesmenëve të fuqishëm kryesisht në nivel lokal të cilët luajnë rolin e ndërmjetësit kyç, ku përveç marrëdhënieve tregtare, ju kanë ofruar këtyre grupeve lidhjet e tyre në Policinë e Shtetit, organet e drejtësisë dhe administratës publike, kryesisht në dhënien e informacioneve ose kontakteve me të tretët”, thuhet në raportin e SPAK.

Prokuroria e Posaçme ngre shqetësim edhe për një tjetër kategori zyrtarësh, të cilët shpesh herë janë në anën e krimit.

“Një karakteristikë shqetësuese është dhe përfshirja e personave kyç në jetën komunitare, siç janë edhe Kryetarët e Fshatrave (kryepleqtë), të cilat janë përfshirë qoftë drejtpërdrejt në aktivitete kriminale ose në mënyrë indirekte duke shpërdoruar detyrën ose duke mos kallëzuar krimin”, thuhet në raportin e SPAK.

Gjatë vitit 2023, SPAK përmbylli disa dosje të rëndësishme, përmes së cilave pas hekurave përfunduan emra të njohur të bluve, deri në rangjet më të larta drejtuese. Nga kontaktet e shefave me anëtarë të grupeve kriminale për t’u krijuar favore, deri tek përfshirja e tyre direkt për të dërguar drejt plumbit individ të veçantë.

Rasti më bujshëm i vitit të shkuar ishte arrestimi i shefit të Operacionales, Oltion Bistri, i cili po hetohen në masë “arrest në burg” në dosjen “Metamorfoza”. Bistri, i cili u shfaq në komunikimet e aplikacionit “SkyECC” rezultoi me komunikime të vazhdueshme me biznesmenin Pëllumb Gjoka, të cilit jo vetëm i garantonte se do i mbante të paprekur kazinonë, por raportonte edhe për operacionet dhe kontrollet e befasishme që kryente policia.

Fraksioni i dytë i dosjes “Metamorfoza” çoi në pranga Dedan Gjonin, ish-shefin kundër krimeve, i cili zgjodhi skenar filmash për eliminimin e Xhevdet Plakut pranë Komisariatit të Shijakut, aty ku e nxori në pritë dhe po vetë e largoi prej frikës së dekonspirimit. Jo më pak i rëndësishëm ishte arrestimi i shefit të Komisariatit të Kurbinit, Dritan Metaj, i arrestuar në operacionin “Flakë në Det”, i cili ishte kthyer në “gardianin” mbrojtës të kriminelëve të Fushë Kuqes, kryesuar nga Gëzim Çela.

G.M./S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Çudira në Lojërat Olimpike, VAR anulon golin e Argjentinës pas katër orësh! Maroku fiton 1-2, dhunë në fushë nga tifozët

VIDEO/ Çudira në Lojërat Olimpike, VAR anulon golin e Argjentinës pas katër orësh! Maroku fiton 1-2, dhunë në fushë nga tifozët