Raporti: Shqiptarët, ‘skllavë modernë’ në Angli! Prostituohen, detyrohen të lypin, vjedhin dhe të shesin drogë

Raporti: Shqiptarët, ‘skllavë modernë’ në Angli! Prostituohen, detyrohen të lypin, vjedhin dhe të shesin drogë

Më shumë se 15 raste të “skllavërisë moderne” regjistrohen në Oxfordshire në Angli çdo muaj, thotë një raport i publikuar nga BBC.

Me raste të skllavërisë raporti nënkupton ata që detyrohen të vjedhin, të lypin, të shehin drogë apo të shfrytëzohen për prostitucion.

Në raste përfshihet edhe një bordello në një bujtinë ku banorët afatgjatë shfrytëzoheshin financiarisht nga pronarja, tha koordinatorja kundër skllavërisë Nicola Bell.

Një raport për Oksfordin, tha se 379 raste u regjistruan midis janarit 2022 dhe dhjetorit 2023.

Nga këto raste 43 ishin nën mbrojtje.

Bell cilësoi si të suksesshme edhe disa raste të tjera duke përfshirë mbylljen e dy shtëpive publike dhe rastin e një burri që u strehua pasi u kërcënua nga tregtarët e drogës.

Justine Carter, drejtore e organizatës bamirëse kundër skllavërisë Unseen tha: “Është ajo që ne shohim në të gjithë vendin. Në Mbretërinë e Bashkuar, ka një vlerësim prej 122,000 njerëz në çdo kohë në situata të skllavërisë dhe të shfrytëzimit”.

Më shumë se gjysma e viktimave në Oxfordshire ishin britanikë, shqiptarë ose rumunë, thuhet në studim.

B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 11/04/2024 02:41

  Mos i fusni ne te njejtin grup prostitutat dhe lypesit me hajdutet dhe trafikantet e prodhuesit e drogave.Keta tre te fundit nuk i detyron njeri,por e zgjedhin vete ate qe bejne,por kur dalin para gjykatesit e kane mesuar te gjithe si gjeli kengen ://kam borxhe,u detyrohem trafikanteve qe me sollen ketu,kam familjen te varfer,kam te aferm semure,me detyruan//.Kurse prostitutat edhe jane edhe s'jane skllave.Disa motivohen nga fitimi i shpejte i madh e i pa mundimshem dhe nga jeta e luksit kur arrijne nje fare hierarkie ne profesion njelloj si trafikantet e drogave.

  Përgjigju
  • Siri: 11/04/2024 09:35

   E gjete

 • Sondazhi i ditës:

  A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?×

Lajmi i fundit

Analiza: A mund ta zgjidhë FMN-ja krizën e borxhit të vendeve të varfra?

Analiza: A mund ta zgjidhë FMN-ja krizën e borxhit të vendeve të varfra?