Reagimi i Këshillit Europian për marrëveshjen e armëpushimit

Reagimi i Këshillit Europian për marrëveshjen e armëpushimit

Udhëheqësit e BE, gjatë natës, përsëritën kërkesën e tyre për Turqinë për t'i dhënë fund ofensivës kundër kurdëve në Siri dhe bën thirrje për tërhiqjen e trupa te saj, pas njoftimit për një armëpushim pesë-ditor. BE "dënon veprimin e njëanshëm ushtarak të Turqisë në veri-lindje të Sirisë, i cili ka shkaktuar vuajtje njerëzore të papranueshme, minon luftën kundër Daesh dhe kërcënon rëndë sigurinë evropiane”, - thuhet në reagimin e Këshillit Europian.

“Bashkimi Europian "mbetet i përkushtuar që të merret në mënyrë efektive me krizën serioze humanitare dhe të refugjatëve, duke përfshirë mbështetjen e Shteteve anëtare që po përballen me sfidat më serioze përsa i përket rrjedhave të migracionit në Mesdheun Lindor".

Pas përfundimeve të mbledhjes së Këshillit Europian, më 14 tetorit 2019, Shtetet anëtare kishin vendosur të pezullonin licencat e eksportit të armëve në Turqi.


Lajmi kryesor:

Vazhdon ofensiva turke në Siri, pavarësisht armëpushimit, të vdekur dhe plagosur. Amnesty International: Turqia ka kryer krime lufte. Trump: Si dy fëmijë në një fushë lojrash


  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

I dënuar për trafik droge në Itali, arrestohet me qëllim ekstradimi 58-vjeçari në Vlorë (EMRI)

I dënuar për trafik droge në Itali, arrestohet me qëllim ekstradimi 58-vjeçari në Vlorë (EMRI)