Reagimi i Ministrit të jashtëm turk: ​​Ky nuk është armëpushim

Reagimi i Ministrit të jashtëm turk: ​​Ky nuk është armëpushimMinistri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu tha se marrëveshja e arritur midis SHBA dhe Turqisë për të pezulluar operacionet ushtarake në Siri nuk është armëpushim.

"Ky nuk është armëpushim," tha Cavusoglu gjatë një konference televizive për shtyp sot. "Ne do të ndalojmë operacionin për 120 orë në mënyrë që terroristët të largohen," tha Cavusoglu. "Ne do ta ndalojmë operacionin vetëm nëse plotësohen kushtet tona."

Cavusoglu tha se një "zonë e sigurt" do të duhet të krijohet në afro 20 milje në lindje të lumit Eufrat deri në kufirin me Irakun.

"Nga ana jonë ne kemi arritur atë që kemi dashur - shtoi Cavusoglu - Do t'i japim Ypg pesë ditë për të lënë zonën, armët e rënda të milicive kurde do të tërhiqen dhe postet e tyre do të shkatërrohen. Zona do të vihet nën kontroll të ushtrisë turke. Ndërhyrja jonë mund të konsiderohet e përfunduar vetëm kur të gjithë militantët Ypg të jenë larguar nga zona. Qëllimi ynë ka qenë gjithmonë të çlirojë “nga terroristët” një zonë 32 kilometra në thellësi në lindje të Eufratit. Shtetet e Bashkuara garantojnë se të gjithë terroristët do të largohen nga zona në 120 orët e ardhshme. Marrëveshja SHBA-Turqi u shkruajt në një dokument prej 13 pikësh”.

Cavusoglu tha gjithashtu se vizita e Presidentit Erdogan në Shtëpinë e Bardhë në 13 nëntor me ftesë të Presidentit amerikan Trump u konfirmua se do të zhvillohet, pas marrëveshjes së arritur midis dy vendeve.

"Kjo marrëveshje nuk mund të ishte bërë kurrë 3 ditë më parë. Një gjë e shkëlqyeshme për të gjithë. Jam krenar për të gjithë!",- ka shkruar Presidenti amerikan Trump në Twitter. Pastaj një tjetër koment: "Kjo është një ditë e shkëlqyer për civilizimin. Unë jam krenar për Shtetet e Bashkuara që kam qëndruar besnike në ndjekjen e një rruge të domosdoshme, edhe pse jo konvencionale".


Lajmi kryesor:

Vazhdon ofensiva turke në Siri, pavarësisht armëpushimit, të vdekur dhe plagosur. Amnesty International: Turqia ka kryer krime lufte. Trump: Si dy fëmijë në një fushë lojrash


  • Sondazhi i ditës:

    FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

‘Zgjedhorja’, Sula: Dita e dytë e zezë pas 2008-ës, 102 deputetë s’do votohen! Vota ime kundër, s’jam lëpirës

‘Zgjedhorja’, Sula: Dita e dytë e zezë pas 2008-ës, 102 deputetë s’do votohen! Vota ime kundër, s’jam lëpirës