Recesioni i ekonomisë së Mbretërisë së Bashkuar, FMN nxjerr raportin: 2023 vit i vështirë për britanikët, do pësojë tkurrjen më të madhe

Recesioni i ekonomisë së Mbretërisë së Bashkuar, FMN nxjerr raportin: 2023 vit i vështirë për britanikët, do pësojë tkurrjen më të madhe

Foto ilustruese

Ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar do të tkurret dhe do të performojë më keq se ekonomitë e tjera të përparuara pasi kostoja e jetesës vazhdon të godasë familjet, ka thënë Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN). FMN shtoi se ekonomia do të tkurret me 0.6% në 2023, në vend që të rritet lehtë siç ishte parashikuar më parë.

Megjithatë, FMN tha gjithashtu se pas Deklaratës së Vjeshtës mendon se ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar është tani "në rrugën e duhur". Kancelari Jeremy Hunt tha se Mbretëria e Bashkuar ka tejkaluar shumë parashikime vitin e kaluar, raporton BBC.

Në përditësimin e Perspektivës Ekonomike Botërore, FMN, e cila punon për të stabilizuar rritjen ekonomike, tha se Prodhimi i Brendshëm Bruto (PBB) i Mbretërisë së Bashkuar do të tkurret në vend që të rritet me 0.3% këtë vit. Ai parashikoi se Mbretëria e Bashkuar do të ishte i vetmi vend - në të gjithë ekonomitë e përparuara dhe në zhvillim të botës - që do të vuante një vit rënie të PBB-së.

FMN tha se parashikimi i saj i ri pasqyronte çmimet e larta të energjisë në Mbretërinë e Bashkuar dhe kushtet financiare, të tilla si inflacioni i lartë. Kryeekonomisti i FMN-së Pierre-Olivier Gourinchas i tha BBC-së se për vitin 2022, Mbretëria e Bashkuar kishte pasur rritje "mjaft të fuqishme" me 4.1%, që ai tha se ishte "një nga numrat më të fortë të rritjes në Evropë".

“Por është e vërtetë që ne po parashikojmë një ngadalësim të mprehtë në vitin 2023, me rritje që do të kthehej edhe negative për vitin”.

Ai tha se rishikimi pasqyronte "faktin se ne kemi një mjedis shumë sfidues në Mbretërinë e Bashkuar", për të cilin ai tha se ishte shkaktuar nga çmimet e larta të energjisë si dhe "varësia e lartë nga gazi natyror i lëngshëm".

"Si përgjigje ndaj këtij inflacioni të lartë, ka një shtrëngim të politikës monetare nga Banka e Anglisë dhe në MB kjo ushqehet shpejt me hipotekat, sepse shumë hipoteka janë norma të rregullueshme," tha ai.

"Pra, shumë pronarë të shtëpive me hipoteka po shohin një rritje në pagesat e tyre të hipotekës."

Gourinchas tha gjithashtu se një faktor në parashikimin e MB ishte se punësimi ishte ende nën nivelet

Inflacioni, që është norma me të cilën rriten çmimet, arriti në 10.5% në 12 muajt deri në dhjetor, afër nivelit më të lartë të 40 viteve. Kryeministri Rishi Sunak është zotuar të përgjysmojë inflacionin deri në fund të vitit, megjithëse disa ekonomistë kanë thënë se rritja e çmimeve do të ngadalësohet pa politikat e qeverisë, për shkak të uljes së çmimeve të mallrave dhe kostove të transportit. Andrew Bailey, guvernatori i Bankës së Anglisë, tha se inflacioni ka të ngjarë të bjerë me shpejtësi këtë vit pasi çmimet e energjisë bien, por ka paralajmëruar se një recesion në Mbretërinë e Bashkuar është ende në skenë.

Ndërsa FMN ka parashikuar që ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar të tkurret, ajo parashikon rritje ekonomike prej 1.4% në Shtetet e Bashkuara, 0.1% në Gjermani, 0.7% në Francë, 0.6% në Itali, 1.8% në Japoni dhe 1.5% në Kanada. FMN-ja nuk e përmendi Brexit-in në raportin e saj si një faktor që Mbretëria e Bashkuar nuk performon aq mirë sa të tjerët. Sot bëhen tre vjet që kur Britania e Madhe u largua nga BE.

Në raport thuhet se rritja e bankave qendrore në të gjithë botën duke vendosur norma interesi në përpjekje për të frenuar inflacionin dhe lufta në Ukrainë vazhdoi të "peshojë mbi aktivitetin ekonomik". Por ajo tha se Kina rihap ekonominë e saj nga kufizimet Covid "hapi rrugën për një rimëkëmbje më të shpejtë se sa pritej" globalisht. Në përgjithësi, FMN vlerësoi se inflacioni global e kaloi kulmin e tij dhe do të bjerë nga 8.8% vitin e kaluar në 6.6% në 2023 dhe 4.3% në 2024.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Turi: 31/01/2023 09:59

    Si ka mundesi qe po u ndodh pikerisht tani qe po i bejne Rusise sanksione nuk duhet te ishte e kunderta ? U kruajtet me vendin e gabuar me duket nuk eshte Iraku apo Libia aty o Johnson lesh delja do lini breket

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

FOTOT/ Qiramarrësit kthejnë banesën në ‘shtëpi bari’, pronari gjen 10 ton dhe në dhomën e gjumit

FOTOT/ Qiramarrësit kthejnë banesën në ‘shtëpi bari’, pronari gjen 10 ton dhe në dhomën e gjumit