Regjistrohen 2.670 qytetarë të infektuar me COVID në vend, 6 viktima në 24 orë! 134 pacientë marrin trajtim në spitale

Spitali Infektiv

Spitali Infektiv

TIRANË- Infektimet në vendin tonë vijojnë të mbesintë larta, ku gjatë 24 orëve të fundit, si rezultat i 9.485 testime, janë regjistruar 2.670 pozitivë me COVID-19. Në statistikat e Ministrisë së Shëndetësisë vihet re se Tirana mban numrin më të lartë të infektimeve, ku vetëm gjatë 24 orëve ka shënuar 1.434 raste, e ndjekur nga Shkodra 148 raste, 105 në Durrës, 101 në Vlorë.

Infeksionet e regjistruar në të gjitha Bashkitë:

1,434 në Tiranë, 148 në Shkodër, 105 në Durrës, 101 në Vlorë, 75 në Elbasan, 51 në Fier, Sarandë, 48 në Kamëz, Gjirokastër, 44 në Lushnje, 37 në Krujë, 36 në Korçë, 35 në Kurbin, Pogradec, 32 në Berat, 27 në Tepelenë, 25 në Vorë, 24 në Lezhë, 21 në Devoll, 20 në Kuçovë, 18 në Mirditë, Mallakastër, 17 në Kavajë, Patos, 16 në Gramsh, 15 në Skrapar, 13 në Dibër, 11 në Vau i Dejës, Divjakë, Përmet, 9 në Kukës, Peqin, Tropojë, 8 në Kolonjë, 7 Konispol, Memaliaj, Prrenjas, 6 në Has, Selenicë, Delvinë, Këlcyrë, Cërrik, 5 në Mat, Belsh, Librazhd, 4 në Malësi e Madhe, Shijak, Himarë, 2 në Pukë, Fushë-Arrëz, Rrogozhinë, Dimal, 1 në Bulqizë, Finiq, Libohovë, Maliq, Poliçan.

Nuk mundën ta fitonin betejën me koronavirusin 6 qytetarë, 2 qytetarë nga Saranda 36 dhe 84 vjeç, 2 qytetarë nga Tirana 62 dhe 80 vjeç, 1 qytetar nga Berati 66 vjeç dhe 1 qytetar nga Gjirokastra 67 vjeç.

Aktualisht në të gjithë vendin janë 24.105 pacientë aktivë me COVID-19. Në 24 orë janë shëruar 2.152 qytetarë duke e çuar numrin e të shëruarve në 216.785 që nga fillimi i epidemisë. Në spitalet COVID po marrin trajtim 134 pacientë, nga të cilët 13 janë në gjendje më të rënduar.

Statistika (21 Janar 2022)

Raste të reja ditore         2,670

Të shëruar në 24 orë      2,151

Të shtruar në spitale       134

Humbje jete në 24 orë    6

Testime ditore                 9,485

Testime totale              1,614,613

Raste pozitive                 244,182

Raste të shëruara           216,785

Raste Aktive                      24,105

Humbje jete                         3,292

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë            11,409

Fier                 1,841

Elbasan          1,697

Durrës            1,628

Shkodër          1,649

Vlorë                1,471

Gjirokastër      1,132

Korçë                926

Lezhë                917

Berat                 889

Dibër                  284

Kukës                 262

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kë mendoni se do të favorizojë votimi i emigrantëve në zgjedhjet e ardhshme?×

Lajmi i fundit

John

Policia paralajmëron tifozët holandezë