Rekord, 5.2 mln pasagjerë në aeroportin e Rinasit në 9 muaj

Rekord, 5.2 mln pasagjerë në aeroportin e Rinasit në 9 muaj

5.2 milionë pasagjerë kanë kaluar përmes Aeroportit të Tiranës në vetëm 9 muajt e parë të këtij viti. Shifra rekord është e njëjtë me rekordin e vitit të kaluar por që u arrit në dhjetor të 2022-shit.

Shifrën e ka publikuar vetë Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës në faqen në Facebook.

“Rekord: Numri i pasagjerëve të TIA-s deri më 25 shtator 2023 është rritur në 5.2 milionë duke tejkaluar rekordin e një viti më parë në dhjetor 2022, dhe ne nuk kemi mbaruar ende”, njoftoi TIA.

Rritja e numrit të lartë të pasagjerëve vjen edhe si pasojë e një sezoni të suksesshëm turistik veror që këtë vit zgjat deri në Tetor. Nga Janari deri në muajin gusht, autoritetet kanë përllogaritur se në Shqipëri kanë hyrë 7.2 milionë të huaj, 27% më shumë se vjet.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si i gjen shqiptarët 111- vjetori i shpalljes së pavarësisë?×

Lajmi i fundit

Antony Blinken uron Shqipërinë për 111-vjetorin e Pavarësisë: SHBA krenare që punon me ju, mbështesim integrimin tuaj drejt anëtarësimit në BE

Antony Blinken uron Shqipërinë për 111-vjetorin e Pavarësisë: SHBA krenare që punon me ju, mbështesim integrimin tuaj drejt anëtarësimit në BE