'Rekord' trukimesh në futboll për 2022, rastet rriten me 34 përqind

'Rekord' trukimesh në futboll për 2022, rastet rriten me 34 përqind

Foto ilustruese

Trukimet janë të pranishme në sport dhe kryesisht në futboll. Bota e nëndheshme e krimit është përpjekur gjithmonë që të shtojë përfitimet në mënyrë të pandershme nga sporti. Sipas një raporti nga Globo Esporte, duke iu referuar Sportradar, kompania e kontraktuar nga FIFA për ndeshjet e trukuara, numri i takimeve të dyshuara për 2022 është rritur me 34 përqind.

Në total në të gjitha llojet e sporteve janë 1212 ndeshje që kanë pësuar lëvizje të dyshimta të koeficientëve, mënyrë kjo monitoruese e Sportradar. Numri i ndeshjeve të trukura është një rekord i ri botëror, në krahasim me një vit më parë.

"Rekordin" negativ e mban Brazili me 152 ndeshje, Rusia me 92 ndeshje dhe më pas Çekia, Kazakistani, Kina, Greqia, apo edhe Argjentina dhe Polonia.

Ndeshjet e dyshuara si të trukuara në disa shtete:

Brazil – 152 ndeshje
Rusia – 92
Republika Çeke – 56
Kazakistani – 43
Kinë – 41
Greqia – 40
Argjentina – 39
Filipinet – 37
Polonia – 36
Tajlanda – 35

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol