Report Tv sjell hartën e 7 bashkive me qytetarë të pavaksinuar! Kamza me 72% të personave të pavaksinuar! Bino: Të rinjtë janë më skeptikët

TIRANË- Megjithëse ekspertët e shëndetësisë e vlerësojnë kurbën e vaksinimit në Shqipëri si goxha të lartë, shumë bashki në vend kapin % të lartë të qytetarëve të cilët nuk kanë injektuar dozat anti-Covid.

Përgjatë harkut kohor të 6 muajve të fundit nga fillim Gushti e deri më tani janë kryer mbi 72 mijë doza të para të vaksinës dhe rreth 700 mijë vaksina dozë e dytë.

Kjo është harta e riskut, harta me përqindjen e të pavaksinurve me Covid-19 sipas bashkive në Shqipëri. Me të kuqe janë të shënjuara bashkitë me përqindjen më të lartë të pavaksinuarave ku:

Bashkia e Kamzës      72%      të qytetarëve të pavaksinuar

Vora                              67%      të qytetarëve të pavaksinuar

Shijaku                         63 %     të qytetarëve të pavaksinuar

Klos                              79%      të qytetarëve të pavaksinuar

Kruja  dhe Mati             64%      të qytetarëve të pavaksinuar

Bulqiza                          66%      të qytetarëve të pavaksinuar

Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino, thotë se të rinjtë mbeten më skeptikët për t’u vaksinuar.

“Teori te tilla, jemi te rinj ne, të bëjnë vaksina mbi 55-vjeçarët, nuk kemi pse t'i bejmë, duhen shmangur sepse vdekshmeria ka prekur dhe mosha të reja. Punonjesit shendëtësor 90% janë të vaksinuar, moshat mbi 60 vjec mbi 75 %. Sfidë për vaksinimin e të rinjve nën 60 vjec, duhet të jemi të kujdesshëm”-shprehet Bino.

Në total në të gjithè vendin janë kryer  mbi 2,6 mln vaksinime anti-COVID dhe vaksina më e preferuar është Pfizer.

/B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Iris: 18/02/2022 00:15

    Nuk eshte faktor vetem mosha,por dhe niveli arsimor.Ne Amerike zonat me pak te zhvilluara,me te varfera kane nivelin me te larte te te pavaksinuareve;konkretisht vende si Bible Belt,Texas,Oklahoma,Mississippi,Alabama,Tennessee,Louisiana,Arkansas, si dhe shtete te tilla si West Virginia,Montana,etj,shtete ku votohet per GOP rregullisht.Besoj dhe harta ne Shqiperi,padashje tregon dhe nivelin arsimor qe mbizoteron ne keto zona,ku futen dhe keta qe jane kunder,ose kane dyshime.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Reforma territoriale, mendoni se ndarja aktuale në 61 bashki është në rregull?×

Lajmi i fundit

Protesta e Berishës, reagim Kim: E rëndësishme që protesta të jetë paqësore

Protesta e Berishës, reagim Kim: E rëndësishme që protesta të jetë paqësore