Report Tv vëzhgim në rrethe për mësimin e alternuar! Nxënësit: Duam të vazhdojmë në shkollë! Prindërit: Kjo metodë i çorienton fëmijët

1 dhjetori i gjeti sërish me ndryshime nxënësit e shkollave 9-vjecare e të mesme. Përpos orëve të shkurtuara, tashmë po përballen edhe me mësimin e alternuar, çfarë do të thotë gjysmë jave qëndrojnë në shkollë e gjysmën tjetër në shtëpi, duke marrë leksione online. Report Tv kreu një vëzhgim në disa qytete, duke pyetur nxënësit dhe prindërit e tyre për mësimin alternativ.

Në shkollën 9-vjeçare "Lef Sallata" në Vlorë nxënësit shprehen kundër mësimit të alternuar, për shkak se nuk mund të asimilojnë gjithë lëndët në celular.

"Na kanë dhënë 2 ditë shkollë 3 online, për mendimin tim më mirë në shkollë se sa online", shprehen ata.

Gjimnazistët e "Janaq Kilica-s" në Fier dhe të "Themistokli Germenjit" në Korccë shprehen se marrja e njohurive ne kete forme nuk eshte aspak efektive ndersa shtojne se here pas here mesuesit mungojne në shkolla.

"Është dicka kot sepse me telefon nuk mëson dot. Mësimi është i ccorientuar sepse edhe mësuesit mungojnë për shkak të virusit", thanë ata.

As për prindërit mësimi i alternuar nuk është zgjidhja më e mirë.

"Nuk më pëlqen mësimi online sepse jemi të ngarkuar dhe nuk i ndjekim dot fëmijët për ti mësuar". "Nuk kemi mundësi financiare për internet", shprehet një tjetër prind.

Shqetësim mbetet mungesave e të ardhurave për të siguruar internet dhe pajisje elektronike për fëmijët.

VIDEO/ Vezhgimi në Vlorë

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • meri: 01/12/2020 22:21

    Ky personi qe i mat femijeve temperaturen ,duhet te jet ushtar i Monikes.Pse nuk zbatohet ligji per keta persona te pabindur???

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me nismën e PS për të zbuluar politikanët bashkëpunëtorë të ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

Relacioni sekret: Shokët në Vjenë, na thanë se; nga të sëmurët që vijnë këtu për kurim, nuk ka…/ Problemet e përfaqësive diplomatike, në ’76-ën

Relacioni sekret: Shokët në Vjenë, na thanë se; nga të sëmurët që vijnë këtu për kurim, nuk ka…/ Problemet e përfaqësive diplomatike, në ’76-ën