Reshedi, Hasude e Myzeqesë me sheqer të djegur nga zonja Albana

Reshedi, Hasude e Myzeqesë

Përbërësit:

  • 200 gr sheqer
  • 100 gr gjalpë
  • 200 gr niseshte
  • 100 ml vaj ulliri
  • 500 ml ujë

Përgatitja:

Shkrijmë sheqerin me gjalpin derisa të marrë ngjyrë të artë. Niseshten e tresim me ujë dhe e hedhim në një tenxhere ku kemi shtuar vaj ulliri. Kur masa bëhet e mpiksur e shtrojmë në tavë dhe sipër saj hedhim sheqerin e shkrirë që ka marrë ngjyrë. E vendosim reshedinë të piqet në furrë në 180 gradë për 15 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale në SHBA, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

QKB thirrje bizneseve: Dorëzoni pasqyrat financiare vjetore brenda 31 korriku

QKB thirrje bizneseve: Dorëzoni pasqyrat financiare vjetore brenda 31 korriku