Rezultatet e Kombëtares, FIFA shpërblen kuqezinjtë e Sylvinho-s! Kosova humb dy pozicione

Rezultat mbreslënëse të kombëtares janë pasqyruar edhe në renditjen e FIFA-s për muajin shtator. Falë barazimit 1-1 në Çeki dhe fitoren 2-0 kundër Polonisë, kuqezinjtë kanë fituar 3 vende në renditje, duke zbritur të 62 në botë.

Gjithashtu Shqipëria është e vetmja kombëtare në grupin E kualifikues që ka rikuperuar kaq shumë, pasi Çekia ka mbetur në vend numëro. Kundërshtari i ardhshëm i kuqezinjve, më 12 tetor në Air Albania renditet në vendin e 37. Sakaq Polonia për shkak të rezultateve të dobta ka humbur 4 pozicione. Nga vendi i 26 polakët janë ngjitur në vendin e 30.

Ndryshe nga Shqipëria, Kosova ka humbur 2 vende në renditjen e FIFA-s për shkak të barazimit me Zvicrën si dhe humbjen me Rumaninë. Nga vendi i 109 dardanët kanë zbritur në vendin e 111.

Tre vendet e para në botë vijojnë të jenë të pandryshuara. Argjentina fitues e trofeut të Katarit vijon e parë e ndjekur nga Franca e vendit të dytë me afërsisht 11 pikë më pak. Podiumin e plotëson Brazili që ka përmirësuar, por gjithsesi vijon të ketë 3 pikë më pak se ‘gjelat’ e Francës.

Ne.k./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me nismën e Kishës Katolike për ndalimin e simboleve komuniste?×

Lajmi i fundit

79-vjetori i Çlirimit, Nikolla: Shqipëria në anën e duhur të historisë, anëtare e denjë e NATO-s

79-vjetori i Çlirimit, Nikolla: Shqipëria në anën e duhur të historisë, anëtare e denjë e NATO-s