Zgjedhjet në Turqi, Erdogan përballet me humbje! Stambolli, Ankaraja dhe qytete të tjera të mëdha i fiton opozita

Zgjedhjet në Turqi, Erdogan përballet me humbje! Stambolli, Ankaraja dhe qytete të tjera të mëdha i fiton opozita

Qytetarët festojnë fitoren

Rezultatat e parë dolën gjatë darkës së iftarit, kur edhe mbyllet dita e agjërimit!

Ankaraja, Stambolli, pastaj Izmiri. Një njollë e kuqe, Republikane, e cila i jep presidentit Erdogan dhe partisë së tij islamike-konservatore, AKP-së, një humbje dërrmuese për Ramazan në zgjedhjet komunale të së dielës, ndoshta më e dhimbshmja në më shumë se 20 vitet e tij në pushtet.

Ndërsa qendrat e vogla dhe të mesme të Anadollit qendror, tradicionalisht një çiflig konservatorësh, kanë përsëritur mbështetjen e tyre për AKP-në, qytetet e mëdha të Turqisë - pesë të parat, kryeqyteti Ankaraja, Stambolli, Izmiri, Bursa dhe Adana – zgjodhën kandidatët e CHP, partia kryesore opozitare.

Vitin e kaluar presidenti Erdogan fitoi ngushtë zgjedhjet kombëtare në një Turqi të ndarë në gjysmë. Një vit më vonë, AKP-ja e tij po bie në të gjithë vendin. Nuk është fundi i Erdoganizmit, por lidershipi i presidentit tani është i diskutueshëm.

“Sot votuesit tanë kanë marrë një vendim shumë të rëndësishëm, të vendosin një politikë të re në Turqi”, tha i emocionuar në TV Ozgur Ozel, presidenti i CHP-së, duke dërguar mesazhin e unitetit: “Nuk ka asnjë humbës në këtë fitore. Suksesi ynë nuk do të jetë humbja e askujt. Ne nuk duam që askush të ndihet i humbur, për cilëndo parti që ka votuar”.

Në Ankara kryebashkiaku në largim Mansur Yavas kryeson rivalin e tij, me më shumë se 10 pikë, në Izmir, Cemil Tugay kryeson garën me një diferencë të madhe.

Por në Bosfor ndodh disfata më e zjarrtë. “Kushdo qeveris Stambollin, qeveris Turqinë”, ka thënë gjithmonë Erdogani, i cili ka lindur në megalopolin prej 16 milionë banorësh dhe filloi ngritjen e tij politike në vitet 1990.

Kryetari në largim, Ekrem Imamoglu, ia doli të rimotivonte një opozitë që ishte e frikësuar dhe e zhgënjyer pas disfatës në zgjedhjet e fundit presidenciale. Dyzet e tre vjeç, një mysliman praktikues, një liberal, në 2019-ën ai ia mori Stambollin konservatorëve pas 25 vjetësh qeverisje të AKP-së, duke u paraqitur si një njeri i popullit: i qetë me njerëzit në tregje, pranë amvisave që veshin shaminë dhe njëkohësisht kampion i lirive shoqërore e civile, mik i punëtorëve dhe i industrialistëve.

Të dielën ai fitoi ndaj kandidatit të presidentit, teknokratin Murat Kurum, pavarësisht se Erdogan u fut personalisht në fushatën elektorale dhe me një opozitë të fragmentuar, duke mos pasur më pas koalicionin me kurdët dhe nacionalistët që i kishte garantuar zgjedhjet pesë vjet më parë.

Krahasuar me zgjedhjet bashkiake të vitit 2019, pjesëmarrja ra nga 85% në 76%. Votuesit e opozitës shkuan për të votuar në një klimë që analistja politike Seda Demiralp e përcakton si një "apati politike dhe tjetërsim". Edhe pse ishin zemërthyer, ata panë mundësinë për të rifituar besimin te kandidatët në Stamboll dhe Ankara.”

Fitorja u jep sërish shpresë dhe e projekton Imamoglun si kandidatin më të fortë të CHP-së në zgjedhjet presidenciale të vitit 2028, por kryebashkiaku do të duhet të tregojë se është i aftë të bashkojë shpirtrat e ndryshëm të opozitës turke.

Në kampin tjetër, abstenimi duket se ka penalizuar mbi të gjitha qeverinë dhe i dërgon një mesazh të qartë Erdoganit dhe grupit të tij të pushtetit në një vend ku inflacioni është në 67% dhe lira ka rënë kundrejt dollarit.

Në nivel të brendshëm, ka të ngjarë që humbja do ta shtyjë Erdoganin të rishikojë ekipin e tij qeveritar, sigurisht duke frenuar tundimin për të ndryshuar sërish Kushtetutën për të lënë të hapur derën e një mandati të tretë, edhe nëse ai vazhdon të përsërisë se këto ishin zgjedhjet e tij të fundit.

Në nivel ndërkombëtar, rezultati i zgjedhjeve administrative nuk do të ndryshojë linjën politike të Ankarasë dhe as nuk do të ngadalësojë ambiciet e Erdoganit për t'u pozicionuar si lider i botës muslimane dhe ndërmjetës në konfliktet në Ukrainë dhe Lindjen e Mesme. Por imazhi i një njeriu të vetëm në komandë është njollosur dhe udhëheqësit e botës do ta marrin parasysh këtë në negociatat me të.

*Marrë nga La Repubblica

M.Q./S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?×

Lajmi i fundit

Durrës/ 24-vjeçari plagoset me armë zjarri, paraqitet në spital! Rrethanat e paqarta

Durrës/ 24-vjeçari plagoset me armë zjarri, paraqitet në spital! Rrethanat e paqarta