'Nëse nuk jemi infektuar sot, s'ka për të ndodhur kurrë'! Riatdhesohen 129 shqiptarë nga Franca! Brukseli shtohet në listën e udhëtimeve

Pasditen e sotme në aeroportin e Rinasit ka mbërritur avioni i 'Air Albania' me 129 shqiptarë nga Franca. Riatdhesimet në vendin tonë, vijojnë që prej ditës së shtunë ku fillimisht nisën me Stambollin e Romën e më pas me Milanon, Barin e Frankfurtin.

Gjithashtu në listë është shtuar edhe Brukseli që nuk ka qenë në listën e parë të riatdhesimeve të shqiptarëve. Ky destinacion është shtuar për shkak të kërkesave të shqiptarëve atje për t'u riatdhesuar. Udhëtimet nga Brukseli do të bëhen më 26 prill.

Të gjithë të riatdhesuarit dërgohen me autobusë në hotelet karantinë në Durrës për 14 ditë, ku ruhen nga forcat e armatosura që të mos dalin nga dhomat e tyre.

Në qëndrimin në karantinë fjetjen dhe qëndrimin e  mbulon qeveria shqiptare, ndërsa të riatdhesuarit do të paguajnë vetëm 7 euro në ditë për ushqimin.

Shqiptarët e ardhur nga Gjermania thanë se kanë paguar 165 euro biletën, teksa nga Italia dhe Turqia ishte 100 euro.

Riatdhesimet në Rinas:

-Nga Italia 500 shtetas
-Nga Turqia 49 shtetas
-Nga Frankfurti 131 shtetas

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 20:50
Qytetari i revoltuar: Kam paguar 720 euro çift! Ju duket normale?

Një tjetër qytetar është shprehur i revoltuar për pagesën e lartë që ka paguar.

"Kam paguar 720 euro biletë dhe hotel për dy persona. Të duket normale?"

Ora 20:31
'Ngjitur në avionë', qytetarja: Nëse nuk jemi infektuar sot, s'ka për të ndodhur ndonjëherë

Në lidhje me qëndrimin ngjitur gjatë udhëtimit në avion, qytetarja tha nëse kanë shpëtuar këtë herë nuk kanë për t'u infektuar më.

"Me këtë avionin e sotëm kemi ardhur 3 veta afër njëri tjetrit, zoti na ruajt nuk e di ca sigurie mund të kishim. O do jemi infektuar sot o s'kemi për t'u infektuar ndonjëherë, ishin të gjitha sediljet e zëna, ndërkohë në internet thoshte një sedilje e zënë një bosh"

Ora 20:28
Qytetarja e riatdhesuar: Erdha nga Parisi do futem në burg tani

Në qytetare e riatdhesuar nga Franca tha se tani pasi erdhi në atdhe do të futet ën burg, duke iu drejtuar karantinës 14 ditore.

"Po vijmë nga Parisi, pasi kaluam 8 orë të mira pritje, erdhën në Shqipëri dhe tani do të shkojmë të futemi te burgu. Le të më bëjnë testin, unë kam 2 muaj brenda atje në Paris, dola vetëm kur erdha për në Shqipëri. Kam paguar 160 e ca euro për të ardhur dhe kam prenotuar dhomë dyshe"

Ora 20:28
Do futesh në karantinë? qytetarja: Ça thua ti...me vrap do iki

Një tjetër shqiptare e riatdhesuar nga Franca tha se do të futet me vrap në karantinë për të siguruar shëndetin

"Kam paguar 260 euro të gjitha, po mi ka paguar goca. Me vrap në karantinë, ça thua ti. të sigurojmë shëndetin."

I.K./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Nëse do t’ju jepej mundësia të jetonit në një vend tjetër, a do të largoheshit nga Shqipëria?

Komento

Komente

 • Anonim: 23/04/2020 23:02

  O njerez te degjeneruar mir tju behet po kthehe i ne nje moment kritik keni dhe ankesa kur sdo me u anku ishe kthy ne koh te rrish ne karantin dhe mos boni shum llafe

  Përgjigju
  • Anonim: 24/04/2020 20:18

   Kujdes ti anonim me fjalorin qe perdor. Ajo eshte nena ime dhe kur si dini si kane hallet njerzit mos beni te foton ketu e more vesh???

 • tirona: 23/04/2020 22:51

  nese keta nuk pranojne te karantinohen ne hotel, qeveriaja tja plotesoje deshiren, por vetem me nje kusht, qe te firmosin qe nuk pranojne karantinimin si dhe te mbajne pergjegjesisi penale dhe monetare, nese kta dalin te infektuar, monetare , te paguajne gjithe shpenzimin e kostos qe del per sherimin, si dhe penale te shkojne ne burg me akuzen vrasje me paramendim.

  Përgjigju
 • Emigranti: 23/04/2020 21:04

  Duhet te paguash qeverine karantina eshte justifikimi

  Përgjigju
  • Vucicdoli: 23/04/2020 23:27

   Por mire mire shqupist, ne rast normal kur udheton ti kush ta paguan bileten?

  • Gerti: 23/04/2020 21:56

   Po pse flet pa llogjik un sjam pro qeveris po ne kte pik kan te drejt. E para virusi tek ne e jo vetem tek ne po shembull esht vendi jon erdhi nga jasht dhe nuk ta pruni Kinezi, Italiani, apo ku di un po njerez normal qe kthehn neper shpija apo vin per nga emigracioni per te par familjet. E dyta kjo esht gje qe nuk duket e as nuk ka shenja per disa dhe mikrobi qendron e esht rrezik per te gjith ky mund te jet i shendetshem po mbas 3 ditve 1 jave smuret, dhe imagjino ta kesh komshi apo te aferm ta jep ty ti ja jep familjes e me radh se kshu po infektohet gjith bota. Dhe deri dje na sillni nmos na lini ktej mos na lini andej. Tani kto jan rregulla. Kta si coj qeveria jasht. Cdo shtet ka rregullat e veta te pelqen ty ose jo. Ikni e boni derr derr ne Itali, Spanj apo ne vene te tjera. Deri dje ja vejshit fajin qeveris pse si mbylli kufijt dhe kur ndodhi prap te pa kenaqur.

 • Populli: 23/04/2020 20:51

  Faji eshte i qeverise qe nuk i sqaron! Qeveria duhet te bojne kontrate me keto udhetare para se te nisen! Se nete kunder ky popull eshte ipa marrur vesht ,siç tha ajo zonje une do iki me vrap per mos tu karantinuar kjo eshte kultura e ketij populli (jo i gjithve)ose nete kunder te rrijne aty kujane,

  Përgjigju
 • Qytetar: 23/04/2020 19:48

  Air Albania apo ndonje linje tjeter te mundesojne fluturime te vazhdueshme per Amsterdam, pasi ne Hollande jane shume studente apo te punesuar nga Shqiperia

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

'Babai' dhe 'fëmijët e gjetur' në PD