Rikthehen pushkatimet në dënimet me vdekje, në vendin më demokratik në botë

Dënimet me skuadër pushkatimi prej dekadash nuk janë parë në vendet më të zhvilluara të botës. Edhe pse shumë shtete e kanë ende dënimin me vdekje në SHBA, pushkatimi ka qenë i përjashtuar si opsion. Por së fundmi Dhoma e Ligjvënësve në Karolinën e Jugut ka votuar për të krijuar një skuadër pushkatimesh për ekzekutimin e të dënuarve me vdekje, pasi ky shtet ndeshet me mungesa të solucionit për injeksionet vdekjeprurëse.

Dhoma e miratoi masën me 66 vota pro dhe 43 kundër, duke sjellë një hap më pranë vënien në praktikë të skuadrës së pushkatimit. Në mars Senati i këtij shteti miratoi variantin e tij të kësaj mase me 32 vota pro dhe 11 kundër. Projektligji parashikon që i dënuari me vdekje mund të zgjedhë skuadrën e pushkatimit ose karrigen elektrike nëse ka mungesa të solucionit për injeksion vdekjeprurës. Pas miratimit nga dy dhomat ligjvënëse projektligji i kalon guvernatorit republikan për firmë.

Karolina e Jugut ka qenë edhe më parë një ndër shtetet që e vinte në praktikë më së shumti këtë dënim.

K.T./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A ju duket e drejtë që studentët e pavaksinuar të frekuentojnë auditorët duke rrezikuar shëndetin e të tjerëve?

Komento

Komente

 • doktori: 07/05/2021 05:27

  Vendi me demokratik ne bote eshte Shqiperia!!! Per kete te jeni te sigurt!

  Përgjigju
 • Shoku: 07/05/2021 00:04

  Amerika ashte si mos ban ca bajn un por ban ca te tham une.

  Përgjigju
 • Toni: 06/05/2021 16:52

  Për fatin tonë të keq SHBA nuk janë vëndi më demokratik në botë...

  Përgjigju
 • fds: 06/05/2021 16:00

  vendi me demokratik ne bote???

  Përgjigju
 • Like: 06/05/2021 09:28

  Mire e kane bere ndryshe kafsheria nuk merr vesh. Kush perdhunon e vret denim me vdekje

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Berisha e Basha aq shumë e ‘duan’ PD sa po e ‘mbysin’! Vetëm largimi i tyre e shpëton