Rikthehet pas 30 vitesh në Fier, Ismail Kadare merr titullin 'Qytetar Nderi': Dashuria e lexuesit, e shtrenjtë! Faleminderit për mikpritjen e ngrohtë e kaq shqiptare

Shkrimtari i njohur ndërkombëtarisht Ismail Kadare është vlerësuar me titullin “Nderi i Bashkisë së Fierit”, me motivacionin: “Për kontributin e jashtëzakonshëm që i ka dhënë ndër vite letërsisë shqipe dhe për promovimin e saj në nivelet më të larta të kulturës botërore".

Çmimi iu dorëzua në sallë e teatrit nga kryebashkiaku Armando Subashi. Gjeniu i letrave shqiptare foli i emocionuar, teksa rikthehej në qytetin e Fierit pas 30 vitesh, këtë herë si qytetar nderi.

"Jam i lumtur që jam midis jush, besojeni për shkrimtarin sado i dëgjuar të jetë, dashuria e lexuesit është e shtrenjtë, prandaj ju falenderoj nga zemra për këtë pritje kaq të bukur, të ngrohtë e kaq shqiptare", u shpreh Kadare.

Aktiviteti u zhvillua në teatrin “Bylis", ku referuan akademiku Ali Aliu, Profesori i Letersise Sadik Bejko, Klara Kodra e Majlinda Rama.

"Është në nderin tonë të presim një mysafir të veçantë që me vepren e jashtëzakonshme u bë simboli ynë më i ndritshmë", tha Rama.

Ndërsa Aliu u shpreh se "lexuesi shqiptar për herë të parë lexon në gjuhën e tij veprën e një gjeniu si Kadare". Sadik Bejko u shpreh se" Kadare është një udhëheq shpirtëror për të gjithë shkrimtarët shqiptarë që erdhen pas tij".

Referatet rreth krijimtarisë dhe karrierës së suksesshme të  Kadaresë u përcollën me interpretimin brilant të aktorit të njohur Timo Flloko dhe aktorit të Teatrit "Bylis" Klajdi Marku.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se në primaret e Rithemelimit ka garë të ndershme?×

Lajmi i fundit

Restaurimi i Muzeut Historik nga BE, draftprojekti me rikonceptim të hapësirave. Edhe Arkeologjia e Etnografia pjesë, për të rrëfyer historinë përmes objekteve

Restaurimi i Muzeut Historik nga BE, draftprojekti me rikonceptim të hapësirave. Edhe Arkeologjia e Etnografia pjesë, për të rrëfyer historinë përmes objekteve