Rikthehet tradita e karnavaleve në Gjirokastër! Fundjavë festive me paradë dhe koncert

Në Pazarin Karakteristik te Gjirokastrës është zhvilluar parada e karnavaleve, ndërsa fëmijët të veshur me kostume shumëngjyrëshe me personazhet e tyre te dashura, i kanë dhënë atmosferë festive zonës historike te trashëgimisë botërore.

Fëmijët janë shprehur të gëzuar për ķëto aktivitete ndërsa tregojnë se si janë maskuar.

Por festës i janë bashkuar edhe turistët të cilët po kalojnë momente ndryshe në qytetin e gurtë.

Karnavalet janë rikthyer sërish këtë vit duke vazhduar traditën disavjeçare të Gjirokastrës të zhvillimit të tyre apo e njohur si Festa e Prosopullave.

Pjese e karnavaleve ka qene kryebashkiaku Flamur Golemi, deputetja Mirela Kumbaro dhe konsulli grek Dimitrios Sacharidis.

Festa vazhdon për dy ditë dhe kulmon te shtunën pasdite me koncertin artistik ku marrin pjese edhe artiste italiane.

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Besoni se miratimi i rezolutës e bën më efikase luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

Kurti për ‘Financial Times’: BE dhe SHBA po tregohen ‘shumë të butë’ me Serbinë, ultimatum që të marrë sanksione ndaj Rusisë

Kurti për ‘Financial Times’: BE dhe SHBA po tregohen ‘shumë të butë’ me Serbinë, ultimatum që të marrë sanksione ndaj Rusisë