Rindërtimi në Thumanë, Ahmetaj: Po ndërtohen 14 pallate, 13 nga buxheti i shtetit dhe 1 nga donatorët! Rama: Do bëhet një zonë me vlera të mëdha (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama sëbashku me ministrin e rindërtimit Arben Ahmetaj kanë inspektuar punimet që po vijojnë në kantierin e Thumanës për ndërtimin e banesave të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit 2019.

Ahmetaj u shpreh se ky proces është ndarë në 4 projekte madhore, ndërtimin e infrastrukturës nëntokësore, pallatet, banesat individuale dhe shkollën.

Ai tha se po ndërtohen 155 njësi individuale, 14 pallate ku 13 prej të cilave financohen nga buxheti i shtetit dhe 1 tjetër nga një donator i huaj.

"Këtu jemi në kantierin e Thumanës, Bashkia e Krujës e ndarë në 4 programe. Programi i infrastrukturës nëntokës, njësive individuale ku janë 155 njësi individuale që po ndërtohen, kemi programin e shkollës, kemi dhe pallatet ku anë 14 pallate, 278 apartamente, 13 ndërtohen nga buxheti i shtetit dhe vetëm 1 nga donatorët. Kemi një ndërtesë që do jetë për administratën e Bashkisë. 32.600 familje që përfitojnë nga plani i rindërtimit" - tha Ahmetaj.

Ndërkohë kryeministri Rama u shpreh se kjo do të bëhet një njësi e cila do të japë një shembull se si duhet zhvilluar më tutje. Ai tha se opozita nuk ka asnjë plan për rindërtimin.

"Këtu toka ishte e paqëndrueshme, ku godinat ishin një tmerr. Jeta ishte tejet e komplikuar, këtu bëhet një zonë që ka vlera të mëdha për të ardhmen e njësisë Thumanë pasi krijon një prioritet të ri dhe jep një shembull se si duhet zhvilluar më tutje. Ata (opozita) s'kanë asnjë plan për rindërtimin" - tha Rama.

E.M./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Sula: 02/02/2021 17:37

    Akoma me Arben Ahmetajn mbeta mor Ramadan .Ai eshte i pa afte komplet . Mos te ka bo magji qe e mban

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Varianti afrikan mbërrin në Europë, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid edhe në vendin tonë?×

Lajmi i fundit

John

Çfarë është kultura?