Risitë e teknologjisë, qeni robot i sigurisë që mban pushkë snajperi ndez polemika

Qentë robotë janë kthyer dhe këtë herë ata kanë armë.

Në një imazh që duhet të ‘tmerrojë’ të gjithë veçanërisht nëse keni parë ‘Black Mirror’, një kompani robotike ka shfaqur krijimin e tyre më të ri: Një qen robotik që vjen i pajisur me një pushkë snajperi.

 Nëse keni menduar se robotët e Boston Dynamics ishin të frikshëm, kjo risi i fillon gjërat me një nivel tjetër, me Automjetin Tokësor që mbante një ngarkesë të quajtur "Pushkë pa pilot pa qëllim",

ose për ta vënë në terma të thjeshtë, një pushkë snajper robotike 6.5 mm.

Teknologjia në fjalë vjen nga Ghost robotikë dhe International - dy kompani robotikë që specializohen në ofrimin e shtetit, artit dhe teknologjisë në SHBA ushtarake dhe operacionet e tjera të 'sigurisë'.

Qeni aktualisht është i ekspozuar në Takimin dhe Ekspozitën Vjetore të Shoqatës së Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara, me Ghost Robotics duke njoftuar në një Tweet se roboti i ngarkuar me snajper ishte vetëm hapi i fundit në punën e tij 'duke mbajtur SHBA-në dhe aleatët (forcat e operacionit special) të pajisur me risitë më të fundit. '

Ndërsa shumë njerëz u magjepsën nga ideja e një qeni robot që gjithashtu mban nxehtësi, të tjerët pa dyshim e gjetën teknologjinë e re krejtësisht distopike dhe u shfaqën në mediat sociale për të shprehur shqetësimet e tyre.

 

G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Propozimi i PD-së, a besoni se do të bëhet vettingu i politikanëve?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Kriza energjetike, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale: Do të mbrojmë shtresat në nevojë