‘Rithemelimi’: Porti i Durrësit, vjedhja më e madhe e pronës publike

TIRANË- Partia Demokratike ka reaguar sot në lidhje me vendimin e qeverisë për Portin e Durrësit. Në një deklaratë për mediet anëtari i kryesisë së PD-së, Eno Bozdo, theksoi se projekti i ndërtimeve Alabbar është vjedhja më e madhe  e pronës publike.

 “Qeveria ka vendosur që  të hapë garën ndërkombëtare për një projekt qe kushton 390 milionë euro, pasi ka hartuar së bashku me konsulentin ndërkombëtar, të gjitha studimet përkatëse. Pyetjet që ne ngremë sot janë: Perse kjo skemë nuk u zbatua edhe me projektin e ndërtimit të apartamenteve, hoteleve dhe marinës, dmth në projektin Alabar që kushton 2 miliardë euro? Përse, gara që zv/kryeministria Balluku e konsideron të domosdoshme, nuk u aplikua edhe ne rastin e projektit Alabar? Përse u negociua drejtërsëdrejti me Alabar, pa hapur garën dhe vendosur kritere specifike? Përse 80 deri në 150 ha i jepen pa garë Alabar për të ndërtuar dhe fituar? Përse Alabarit i falen 150 milionë euro ne taksa? Përse toka e ndërtimit i jepet me 1 euro, ndërsa për Portin e ri të Durrësit u dashka hapur gara?  Përse nuk u mor një konsulent ndërkombëtar që të përgatitej një projekt ndërkombëtar dhe i gjithë projekt të tenderohej ndërkombëtarisht? Cilin standard duhet të besojmë: atë që qeveria prezanton përpara ambasadorëve, apo atë që Rama zbaton me mikun e tij Alabar”, tha Bozdo.

Referuar të dhënave që ka sjellë qeveria, Projekti do të zhvillohet në një sipërfaqe trualli prej 812 600 m2, që nga investimi, i kalon në pronësi kompanive. Parashikohen 12 000 apartamenteve dhe 2 hoteleve me 850 dhoma në total. Projekti parashikon 80 000 metër katror hapësira të gjelbra, ose hapësira të hapura dhe një gjatësi plazhi 700 metra. Faza e parë nis në 2023-shin e zgjat për 5 vite, me vlerë investimi  € 595 milionë euro, dhe për fazën e dytë që pritet të nisë në 2028-ën, investimi është rreth 1 miliardë e gjysmë euro. Marrëveshja ka një jetgjatësi prej 35 vitesh, ndërsa përfundimi total i realizimit të projektit zgajt 20 vite. Qeveria shqiptare do të përfitoi gjatë gjithë kohës 33.3% të dividentit. Parashikohen 12 000 të punësuar.

B.K./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Po transportonin kundrejt pagesës 3 emigrantë nga India, vihen në pranga dy të rinjtë në Shkodër

Po transportonin kundrejt pagesës 3 emigrantë nga India, vihen në pranga dy të rinjtë në Shkodër