Ekmek kadaif, receta më e famshme e kadaifit me krem pastiçerie nga zonja Albana

Kadaif me krem

Përbërësit:

 • 500 gr kadaif
 • Gjalpë i tretur
 • Kanellë
 • Arra

Për sherbetin:

 • 3-4 gota ujë
 • 2 gota e gjysëm sheqer
 • 1 shkop kanelle
 • Lëkurë portokalli

Për kremin e pastiçerisë:

 • 5 të verdha vezësh
 • 150 gr sheqer
 • 2 e ½ lgj miell
 • 500 ml qumësht
 • Lëkura e 1 limoni /portokalli
 • Vanilje

Shtresa dekoruese:

 • Pana ëmbëlsirash
 • Kanellë pluhur
 • Arra të thërrmuara

Përgatitja:

Në një tepsi hapim kadaifin, e mbulojmë me arra, gjalpë e kanellë dhe e pjekim në 180° derisa të marrë një ngjyrë të bukur. Ndërkohë përgatisim sherbetin dhe pasi kadaifi të jetë ftohur e sherbetosim me sherbetin e ngrohtë, por sa të njomet kadaifi mirë, jo që sherbeti të dalë sipër. Përgatisim kremin e pastiçerisë duke rrahur bashkë të verdhat e vezëve me miellin, sheqerin dhe vaniljen derisa të kemi një masë kremoze e homogjene. Qumështin e nxehim bashkë me lëkurën e portokallit/limonit. Heqim lëkurën dhe nisim shtojmë pak nga pak qumësht te vezët duke e përzier. E shtojmë në tenxhere dhe e përziejmë në zjarr të ulët sa të trashet masa. E shtrojmë kremin mbi kadaif dhe më pas vendosim shtresën e fundit me pana të rrahur, kanellë pluhur dhe arra të thërrmuara. E vendosim ëmbëlsirën në frigorifer për disa orë dhe më pas e kemi gati për ta konsumuar.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Zgjedhjet presidenciale në SHBA, ish-ambasadori Nesho: Shancet janë që Trump mund të fitoj! Harris nuk ka eksperiencë dhe s’ka qenë aktive

Zgjedhjet presidenciale në SHBA, ish-ambasadori Nesho: Shancet janë që Trump mund të fitoj! Harris nuk ka eksperiencë dhe s’ka qenë aktive