Dita dytë e protestave për rrëzimin e avionit ukrainas/ Parrulla: 'Nuk është Amerika, armiku ynë është këtu!', Trump në mbështetje të tyre (VIDEO)

" frameborder="0" allow="accelerometer; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen>

Udhëheqësit iranianë po përballen me ditën e dytë të protestave pas pranimit të tyre, ushtria qëlloi një aeroplan pasagjerësh ukrainas, duke vrarë të gjithë 176 personat në bord, shumë prej tyre iranianë.

Demonstruesit u mblodhën në universitetet e Teheranit dhe në qytete të tjera, duke bërë thirrje që zyrtarët e vjetër të shkonin.

Policia e trazirave është dërguar në Sheshin Azadi të Teheranit dhe në vend të tjera.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka shprehur mbështetje për protestuesit “e guximshëm” të Iranit, të cilët dolën në rrugët e Tehranit për të shfaqur pakënaqësinë pasi autoritetet pranuan se gabimisht kanë rrëzuar avonionin ukrainas duke lënë të vdekur 176 pasagjerë.

Mediat lokale raportuan se disa protestues kanë djegur fotografi të gjeneralit Qasem Soleimani i cili u vra nga sulmi i SHBA-së më 3 janar.

Teherani ka pranuar të shtunën se ka rrëzuar aksidentalisht avionin ukrainas pak minuta pas nisjes, duke lënë të vdekur 176 pasagjerë.

Presidenti ukrainas Volodomyr Zelenskiy tha se pret pranim të plotë të fajësisë dhe kompensim nga Irani.

Presidenti Iranian Hassan Rohani, e quajti incidentin “tragjedi të madhe dhe gabim të pafalshëm”.

Ministri i Jashtëm i Iranit, Mohammad Javad Zarif, tha përmes një postimi në Tëitter se ky ishte një gabim njerëzor i shkaktuar nga aventurat e Shteteve të Bashkuara që çuan në tragjedi.

Rrëzimi i aeroplanit ndodhi disa orë pasi Irani gjuajti 23 raketa në bazat irakiane që strehojnë trupat e SHBA-së.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 18:09
Dita e dytë e manifestimeve në Iran, Protestuesit: Armiku ynë jo Amerika, armiku ynë është këtu

1578849142_VID.jpg

Udhëheqësit iranianë po përballen me ditën e dytë të protestave pas pranimit të tyre, ushtria qëlloi një aeroplan pasagjerësh ukrainas, duke vrarë të gjithë 176 personat në bord, shumë prej tyre iranianë.

Demonstruesit u mblodhën në universitetet e Teheranit dhe në qytete të tjera, duke bërë thirrje që zyrtarët e vjetër të shkonin.

Policia e trazirave është dërguar në Sheshin Azadi të Teheranit dhe në vend të tjera.

Sipas BBC, Irani pranoi "pa dashje" se kishte goditur aeroplanin pasi fillimisht e mohoi atë mes rritjes së tensioneve me SHBA.

Avioni, gjatë rrugës për në kryeqytetin ukrainas, Kyiv, u qëllua afër Teheranit të mërkurën e kaluar, menjëherë pasi Irani kishte nisur raketa në dy baza ajrore që strehonin forcat amerikane në Irak.

Këto sulme ishin një përgjigje ndaj vrasjes amerikane të komandantit të lartë iranian Qasem Soleimani në një sulm me dron në Bagdad më 3 janar.

Presidenti Donald Trump kishte urdhëruar sulmin duke thënë se Soleimani po përgatiste sulme kundër katër ambasadave amerikane.

Dhjetra iranianë dhe kanadezë, si dhe shtetas nga Ukraina, Britania e Madhe, Afganistani dhe Suedia vdiqën në aeroplan.

Demonstruesit morën pjesë në protesta të reja kundër një përballjeje të madhe me forcat e sigurisë.

Në disa klipe të mediave sociale, protestuesit mund të dëgjohen duke brohoritur parulla antiqeveritare, duke përfshirë: "Ata gënjejnë se armiku ynë është Amerika, armiku ynë është këtu".

Pamjet e pa verifikuara të mediave sociale treguan përplasje dhe brohoritje të protestuesve në sheshin Azadi të Teheranit dhe raporte për përleshje me forcat e sigurisë.

Një numër i protestuesve u raportuan gjithashtu në vendet në qytete të tjera.

Ora 16:20
Presidenti Trump lëshon një tjetër paralajmërim: Ndaloni vrasjen e popullit tuaj të madh iranian!

1578429524_DonaldTrump.jpg

Presidenti Trump shkoi në Twitter këtë mëngjes për të paralajmëruar liderin iranian pas një serie demonstrimesh anti-qeveritare në Teheran të Shtunën.

"Mijëra tashmë janë vrarë ose burgosur nga ju, dhe Bota po shikon. Më e rëndësishmja, Sh.B.A po shikon.

Kthejeni përsëri internetin dhe lini gazetarët të bredhin të lirë!

 Ndaloni vrasjen e popullit tuaj të madh iranian!", u shpreh Trump.

Trump postoi një shkrim të ngjashëm  pasditen e djeshme duke udhëzuar Iranin të lejojë grupet e të drejtave të njeriut të monitorojnë dhe raportojnë fakte nga terreni në protestat e vazhdueshme nga populli iranian.

 Disa nga protestuesit  mund të dëgjohen duke brohoritur "Khamenei ka turp. Lëreni vendin", pasi Udhëheqësi Suprem i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei, u kishte kërkuar Forcave të Armatosura të Iranit që të hetojnë mangësitë e mundshme që çuan në rrëzimin e një aeroplani të pasagjerëve ukrainas të Mërkurën.

“Për popullin e guximshëm dhe të vuajtur të Iranit, unë kam qëndruar me ju që nga fillimi i mandatit dhe administrata ime do të vazhdojë të qëndrojë me ju. Ne jemi duke përcjellë protestat tuaja me vëmendje dhe jemi të inspiruar nga guximi juaj”, tha Trump në Twitter.

Ai shtoi se Tehrani duhet të lejojë organizatat për të drejtat e njeriut të monitorojnë mbarëvajtjen e protestave.

“Nuk mund të ketë një masakër të protestave paqësore, apo ndalim të qasjes në internet. Bota po ju shikon”, shtoi ai.

Sipas CNN, komentet e Trumpit vijnë pasi qindra protestues u mblodhën në disa pjesë të Tehranit për të kërkuar drejtësi dhe dorëheqje të qeverisë.

Postimi i Trump
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Turi: 12/01/2020 16:32

    Amerikanet jane ber agresiv se po e shikojne qe po u iken fuqia pak nga pak , dhe me kete idiot president qe kane shume shpejt do ta hapin krahun sado te forte qe duken

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Beteja në PD për anëtarët e KZAZ, cilën listë duhet të regjistrojë KQZ?×

Lajmi i fundit

Sulm me armë ambasadës së Azerbajxhanit në Iran, vritet shefi i sigurisë

Sulm me armë ambasadës së Azerbajxhanit në Iran, vritet shefi i sigurisë