Rriten kostot, fermerët e Myzeqesë reduktojnë të mbjellat: Çmimet janë 200% më të larta se vjet

Çmimet e larta të plehrave kimike, të naftës, të fidanëve dhe mungesa e fuqisë punëtore po detyron fermerët e Myzeqesë të ulin sipërfaqet e mbjella.

“Pata mbjellë 4 dynym presh, pata mbjell grurë dhe elb. Dje i kam djegur 3 dynym presh. Qiraxhiu e do tokën e pastër, do e pastroj dhe do të iki në Greqi. Kam edhe dy punëtor siç e shikoni ju, do paguaj edhe shoferin që ta dërgoj në treg dhe çfarë do më ngeli mua, po plugimi, po plehrat, po spërkatja. Nafta ka vajtur 260 lekë, me çfarë do të ushqehemi”, thotë Asije Musaku fermere në Qerret të Lushnjes.

“Problemet e bujqësisë janë shumë, nga çmimi i inputeve bujqësore, të fidanëve shtohet edhe mungesa e fuqisë punëtore. Duke u ulur fuqia punëtore rritet çmimi kjo na sjellë probleme për të ulur sipërfaqen nga 1 hektar, vitin tjetër do mbjell 5 dynym”, pohon fermeri nga Karbunara e Lushnjës Bledar Kasapi.

Përpos çmimeve të rritura, fermerët e Divjakës vuajnë edhe mungesën e tregut për produktet që prodhojnë.

“Plehrat kimike që përdorim ne janë shtrenjtuar me 200%, nga 50 mijë lekë që ishte një kuintal dap tani ka shkuar 150 mijë lekë. Shitjet që bëjnë janë të gjitha nën kosto, jemi të falimentuar”, pohon Thoma Daka, fermer nga Divjaka.

Pas 20 vitesh që kultivojnë produkte bujqësore si pasojë e kostove të shtuara dhe mungesës së mbështetjes nga shteti, fermerët po mendojnë të emigrojnë.

“Mirë moshat e reja ikën, po dhe unë do mbaroj bamjet dhe do të iki”, thotë Asija.

“Të rinjtë kanë ikur të gjithë, drejt atyre jemi dhe neve, të bashkohemi me ata dhe ta lejmë këtë punë”, thotë fermeri.

Bujqësia është ndër sektorët e ekonomisë, që ka regjistruar rritjen më të ulët gjatë këtij viti, ndërkohë që kostot e prodhimit janë rritur ndjeshëm të ndikuara edhe nga shtrenjtimi i lëndëve të para që vijnë nga jashtë.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Kolk: 17/09/2022 06:59

    Ce dum ushqimin. Kemi kokainen e cunave dhe mbrekulline ekonomike 2500 euro m2.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se vendosja e fashës 800 kWh do të sjellë kursim të energjisë?×

Lajmi i fundit

Gjyqi me ministren e Arsimit, Vokshi: S’ka paraqitur asnjë provë! Sot mësuesit kanë frikë të flasin, janë të survejuar nga patronazhistët

Gjyqi me ministren e Arsimit, Vokshi: S’ka paraqitur asnjë provë! Sot mësuesit kanë frikë të flasin, janë të survejuar nga patronazhistët