Rriten rastet e infektimit me COVID-19, Tetova pritet tu nështrohet masave të reja kufizuese

Rriten rastet e infektimit me COVID-19, Tetova pritet tu nështrohet masave të reja kufizuese

Foto ilustruese

Qyteti i Tetovës pritet t’iu nënshtrohet masave të reja anti-COVID. Ky lajm është bërë me dije nga ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe i cili është shprehur se është e nevojshme të merren masa të reja sepse numri i të infektuarve po rritet.

Ministria e Shëndetësisë dhe Komisioni për Sëmundjet Infektive i kanë rekomanduar Qeverisë planin e ri të masave. Në këtë plan parashikohet që të ndalohen të gjitha eventet si dasmat apo festat e tjera. Ndërsa ambientet e brendshme të restoranteve nuk duhet të mbushen më shumë se 30% e kapacitete, teksa në tavolinë do të lejohen vetëm 4 persona.

“Objektet e hotelierisë nuk duhet të mbushin më shumë se 30% të kapaciteteve ndërsa tavolinat nuk duhet të kenë më shumë se katër persona. Zbatimi i këtyre masave do të pasohet nga kontrolle të intensifikuara. Qytetarët duhet të kuptojnë se kjo masë është e nevojshme. Do të përforcojmë aktivitetet në terren në mënyrë që të rritet imunizimi, sepse është e qartë se vetëm me vaksinim mund të parandalojmë përhapjen dhe rreziqet e sëmundjeve të rënda tek pacientët”, ka thënë Filipçe.

Gjendja epidemiologjike në qytetin e Tetovës në Maqedoninë e Veriut është përkeqësuar. Vetëm brenda një muaji në këtë qytet numri i të infektuarve është rritur nga gjashtë në 229 të infektuar. Në Tetovë aktualisht ka 379 raste aktive me COVID-19.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

VIDEOLAJM/ ‘Mora fjalë’, tifozët shqiptarë këndojnë dhe kërcejnë me gazetarin e Report Tv! Atmosferë fantastike në Hamburg

VIDEOLAJM/ ‘Mora fjalë’, tifozët shqiptarë këndojnë dhe kërcejnë me gazetarin e Report Tv! Atmosferë fantastike në Hamburg