Rriten shifrat Covid në Itali/ Regjistrohen 2548 të infektuar dhe 24 viktima në vetëm një ditë

 Sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë Italiane, gjatë 24 orëve të fundit në vend janë regjistruar 24 viktima nga koronavirusi (edhe dje ishin 24)

Totali i vdekjeve që nga fillimi i emergjencës shëndetësore është rritur në 35,918

Gjithashtu autoritetet e shëndetësisë raportuan se sot u regjistruan edhe 2548 raste të reja pozitiv,(dje ishin 1648) për një total prej 317 409 të prekurish nga Covid prej fillimit të pandemisë

Numri i pacientëve të shëruar sot ishte 1140, për një total prej 228 844 raste

Në Rajonin e Lombardisë gjatë 24 orëve të fundit u raportua për 5 viktima dhe 324   raste të reja pozitive.

Italia nuk ndjek trendin e Europës

Numri kumulativ i rasteve Covid në Itali në dy javët e fundit është aktualisht pak më shumë se 37 për 100,000 banorë, ndër nivelet më të ulëta në Europë. Mbretëria e Bashkuar ka mbi 100 raste për 100 000 banorë, Franca mbi 230 dhe Spanja mbi 330.

Në realitet, është e vështirë të identifikosh saktësisht pse Italia në një farë mënyre nuk po tërhiqet nga trendi i vendeve europiane

Shkalla e testimit të saj nuk është jashtëzakonisht e lartë - Britania e Madhe po kryen tre here më shumë teste se Italia e cila po kryhen teste të shpejta në rezultate në disa aeroporte, stacione treni dhe shkolla, duke ‘kapur shpejt’ rastet e reja dhe po shpejt izolimin e tyre.

Shpjegimi më i mundshëm është një kombinim i faktorëve - testimi dhe gjurmimi efikas si dhe bllokimi më i gjatë në kohë. Italia ishte vendi i parë në botë që u mbyll totalisht dhe një nga më të ngadaltët për t'u rihapur. Gjithashtu traumat e shkaktuara nga Covid i kanë bërë njerëzit të jenë më të ndërgjegjshëm në respektimin e masave


Lajmi kryesor:

Mbi 34 milionë të prekur nga Covid në botë! Alarmi mbetet i lartë në Francë, Britani dhe Spanjë...Rritet shifra e të prekurve në Itali


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Partitë e reja të dala nga e djathta mendoni se do ta dëmtojnë Partinë Demokratike në zgjedhje?×

Lajmi i fundit

John

Veliaj ironizon Bashën dhe Kryemadhin: Njëri e ka mendjen te gjobat, tjetra dalldisi dhe thotë nuk ka COVID! E kuptoni kë kemi përballë?