Ruçi uron kryeparlamentarin portugez Rodrigues për Presidencën e BE-së: Tryeza e Parë Ndërqeveritare do të mbahet së shpejti

Ruçi uron kryeparlamentarin portugez Rodrigues për Presidencën e BE-së: Tryeza e Parë Ndërqeveritare do të mbahet së shpejti

Gramoz Ruçi

Kryetari i Kuvendit, z. Gramoz Ruçi, i ka dërguar një letër Kryetarit të Asamblesë së Portugalisë, z. Eduardo Ferro Rodrigues, në të cilën e uron për marrjen e Presidencës së BE-së

“Me rastin e marrjes së Presidencës së Këshillit të Bashkimit Europian nga Portugalia, në emër të Kuvendit të Republikës së Shqipërisë si edhe në emrin tim personal Ju uroj një lidership të suksesshëm e rezultativ.

Bashkimi Europian, Europa dhe bota mbarë ndodhet sot në një fazë të rëndësishme të përballimit të pandemisë së Covid-19. Dalja nga pandemia dhe shërimi i pasojave të saj është shpallur më të drejtë si prioritet i Presidencës së Portugalisë. Ne kemi besim se kjo do të arrihet nëpërmjet tranzicionit të kujdesshëm klimaterik dhe digjital dhe fuqizimit të kolonave të një Europe sociale e solidare, të hapur ndaj botës si edhe ndaj vendeve e rajoneve që aspirojnë t’i bashkohen familjes europiane.

Shqipëria ndodhet në një fazë të rëndësishme të integrimit europian. Vendimi i marrë nga Këshilli i Bashkimit Europian në mars 2020 për hapjen e negociatatve për anëtarësimin e Shqipërisë, i bazuar  në përmbushjen e kushteve të përcaktuara nga Këshilli i Bashkimit, është një inkurajim për të vijuar me përkushtim në përmbushjen e detyrimeve të procesit të integrimit. Gjatë vitit që sapo u mbyll ne arritëm suksese të rëndësishme drejt plotësimit të rekomandimeve të Këshillit Europian, si përfundimi i reformës zgjedhore, bërja funksionale e Gjykatës Kushtetuese etj. Organet e reja të qeverisjes së sistemit të drejtësisë janë tashmë funksionale dhe plotësimi i vakancave në Gjykatën e Lartë është në proces. Ne kemi besim se, duke u nisur nga këto arritje madhore, Tryeza e Parë Ndërqeveritare do të mbahet sa më shpejt gjatë Presidencës së Portugalisë.”, shkruan në letrën e tij Kryetari i Kuvendit, z. Gramoz Ruçi.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në bregdetin shqiptar, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

'Kush e fiton Europianin?' Ja si u votua tek sondazhi i Shqiptarja.com

'Kush e fiton Europianin?' Ja si u votua tek sondazhi i Shqiptarja.com