Ruhet tradita shekullore, nisin festimet për festën e karnavaleve në Nartë

Ruhet tradita shekullore, nisin festimet për festën e karnavaleve në Nartë

Kranavalet në Nartë

Në nartë kanë nisur festimet për festën e Karnavaleve, një traditë shekullore që  vazhdon të ruhet nga banorët! Karnavalet e Nartës zgjasin tre dite, duke nisur nga e diela e Pashkës deri te mërkurën, nxjerrin në pah traditën e kësaj zone.

Të shumtë kanë qenë banorët e larguar nga fshati, që janë rikthyer në Nartë për të festuar karnavalet pas dy vitesh pandemi. Për tre ditë me radhë banorët veshin kostumet popullore dhe tradicionale duke kërcyer në rrugët e Nartës dhe duke larguar të keqen. Çdo familjar në këtë fshat hap dyert për vallëtarët të cilët kanë zgjedhur të maskohen dhe të vijojnë këtë tradite të trashëguar ndër vite.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’

FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’