Rusët rivendosin teatrin e Mariupolit, fshehin krimet e luftës

Rusët rivendosin teatrin e Mariupolit, fshehin krimet e luftës

1661712292_61156305303.jpg

Në Mariupol, rusët me nxitim "rindërtuan" teatrin e bombarduar në mars, duke u përpjekur të fshehin krimet e tyre të luftës. Kështu deklaroi Petro Andriushchenko, këshilltar i kryetarit të qytetit. Lajmin e bën të ditur Ukrinform . "Okupatorët po fshehin krimet e tyre të luftës si vrasja masive e rreth 600 civilëve në teatrin e Mariupolit - tha këshilltari -. Ata po nxitojnë të eliminojnë të gjitha gjurmët dhe provat përmes rindërtimit". Më 16 mars, Teatri i Dramës Mariupol, i përdorur si strehë për bomba nga banorët e Mariupolit, u bombardua nga avionët rusë. Të paktën 300 civilë vdiqën menjëherë.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Kievi ngre alarmin: Rreziku i rrjedhjeve të lëndëve radioaktive në Zhaporizhzhia shumë i madh


G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet