RUSI – Khodorkovski fillon një fushatë për grumbullimin e proevropianëve rus

MOSKË- Ish-oligarku dhe opozitari i Kremlinit, Mihal Khodorkovski, i falur nga Vladimir Putin pas dhjetë vitesh burg, filloi sot një lëvizje për të grumbulluar forcat proevropiane në rusi, që me sa duket është një sfidë ndaj presidentit rus.
"Një minoritet ka influencë nëse ai është e organizuar", deklaroi ai gjatë një ceremonie në Paris, me rastin e fillimit të lëvizjes së tij të re të quajtur "Open Russia" (Rusia e hapur).
Një kohë njeriu më i pasur i Rusisë, Khodorkovski u lirua nga burgu vitin e kaluar dhe menjëherë iku në azil në Zvicër. Ai nuk është kthyer më në vend lindje që prej lirimit të tij.
Ish-oligarku njoftoi se projekti i tij i ri, i quajtur njësoj si shoqata e tij e bamirësisë që u mbyll pas arrestimit të tij, do të jetë një platformë në internet dhe jo një parti politike./ATSH/

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria skualifikohet nga Euro 2024, a ju pëlqeu loja e Kombëtares×

Lajmi i fundit

DIREKT, Euro 2024/ Polakët janë jashtë, llogaritë e kreut në Grupin D të hapura! Po luhen Francë - Poloni dhe Holandë - Austri