Rusi, Kremlini: Trump ka të drejtë,
NATO mbetje e të kaluarës

Rusi, Kremlini: Trump ka të drejtë,<br />NATO mbetje e të kaluarës
Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, gjatë një konference për shtyp ka deklaruar se Rusia mbështet deklaratën e presidentit të zgjedhur të SHBA-ve, Donald Trump në lidhje me NATO-n.
 
“Mbështesim mendimin se NATO është një mbetje e të kaluarës, këtë gjë e kemi thënë me kohë. NATO nuk mund të emërohet si një sistem bashkëkohorë që i përgjigjet sigurisë dhe idealeve të stabilitetit”, është shprehur Peskov.
 
Gjatë ditës së djeshme në intervistë për gazetën gjermane Bild, Trump është shprehur NATO është vjetruar dhe vendet anëtare nuk paguaj atë që u takon, ai gjithashtu ka shtuar se gjatë gjithë kësaj kohe kjo aleancë nuk ka mundur të bëj  asgjë në lidhje  me terrorizmin.
 
Gjatë intervistës së tij për Bild, Trump ka folur edhe për BE-në, për të cilën ka thënë se shumë shpejt edhe vende të tjera do të largohen.
 
Këto deklarata të presidentit të zgjedhur të SHBA-ve, kanë sjellë shumë reagime e disa prej figurave më të rëndësishme politike të Evropës gjatë ditës së sotme.

Redaksia Online
D.T/Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Droga shitet si ‘rigon’ te të rinjtë, ekspertët analizojnë fenomenin, Rexhepi: S’ka disiplinë! Tushe: Është problem psikologjik! Mësuesja: Neglizhencë komuniteti

Droga shitet si ‘rigon’ te të rinjtë, ekspertët analizojnë fenomenin, Rexhepi: S’ka disiplinë! Tushe: Është problem psikologjik! Mësuesja: Neglizhencë komuniteti