RUSI – Lavrov: Uashingtoni kërkon të shkëpusë lidhjet ekonomike mes Brukselit dhe Moskës

MOSKË, - Ministri rus i Punëve të Jashtme akuzoi sot SHBA-në se po përpiqet të shkëpusë lidhjet ekonomike mes Rusisë dhe BE-së, pas hyrjes në fuqi të sanksioneve të reja evropiane kundër Rusisë për shkak të implikimit të saj të hamendësuar në konfliktin ukrainas.
"Amerika do që të përfitojë nga situata aktuale për të shkëputur lidhjet ekonomike mes Evropës dhe Rusisë, kryesisht për t'i iponuar BE-së livrimet e saj të gazit me çmime shumë herë më të larta nga gazi rus", theksoi Serguei Lavrov, i cituar në një komunikatë të diplomacisë ruse, në një intervistë për kanalin televiziv rus "TV Centre".
"Uashingtoni shpreson të garantojë kushtet më të favorshme në kuadrin e negociatave mbi krijimin e një partneriteti transatlantik tregëtar dhe investimesh", vlerësoi ai.
Gjithashtu SHBA-ja përpiqet të imponojë në Evropë livrimet e gazit të përpunuar në amerikë me çmime aspak konkuruese në raport me çmimin e gazit rus", vazhdoi ministri./ATSH/

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’