Rusia lehtësoi procedurat për marrjen e pasaportës ruse në rajonet Kherson dhe Zaporizhzhia, Kievi: Shkelje flagrante e integritetit territorial

Rusia lehtësoi procedurat për marrjen e pasaportës ruse në rajonet Kherson dhe Zaporizhzhia, Kievi: Shkelje flagrante e integritetit territorial

Ministria e Jashtme e Ukrainës e denoncoi tekstin e nënshkruar sot nga presidenti rus Vladimir Putin, i cili thjeshton procedurën për marrjen e pasaportës ruse për banorët e rajoneve Kherson dhe Zaporizhzhia si një "shkelje flagrante" të integritetit territorial të vendit. 

“Dhënia e detyruar e pasaportave për ukrainasit në Kherson dhe Zaporizhzhia është dëshmi e mëtejshme e qëllimit kriminal të luftës së Rusisë kundër Ukrainës”, thuhet në një deklaratë të ministrisë.


Lajmi kryesor:

Kievi ‘sulmon’ NATO-n: E përçarë, nuk bën asgjë për të na mbështetur! Separatistët pro-rusë: Severodonetsk i rrethuar


E.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Komision hetimor vetëm për çështje konkrete,jeni dakord me propozimin e PS?×

Lajmi i fundit

Dëbora jashtë parashikimeve, godet fluturimet në Britani! Temperaturat bien në -10 gradë celsius

Dëbora jashtë parashikimeve, godet fluturimet në Britani! Temperaturat bien në -10 gradë celsius