Rusia nënshkruan marrëveshje furnizimi me UNICEF, 110 milionë doza Sputnik V për vendet në nevojë

Rusia nënshkruan marrëveshje furnizimi me UNICEF, 110 milionë doza Sputnik V për vendet në nevojë

Vaksina ruse, Sputnik V

RUSI- Rusia ka nënshkruar një marrëveshje me UNICEF, fondin e fëmijëve në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, për furnizimin me 110 milionë doza Sputnik V.

Lajmi është bërë me dije nga Fondi Rus i Investimeve Direkte, cili marketon produktet ndërkombëtarisht.

Pavarësisht se marrëveshja e furnizimit është nënshkruar, vaksina Sputnik V, do të duhet të aprovohet fillimisht nga organizata Botërore e Shëndetësisë, në mënyrë që të fillojë shpërndarja, gjë që pritet të ndodh së shpejti.

Rusia ka miratuar për përdorim 4 vaksina  kundër COVID-19 dhe ka eksportuar milionë doza të Sputnik V.

Një donacion kaq i madh nga Rusi do të ishte një ndihmë shumë e rëndësishme për vendet në pamundësi ekonomike.

Solidariteti dhe donacioni i vaksinave është një nga thirrjet më të forta të OBSH.

Sipas tyre, duke furnizuar të gjitha vendet dhe duke vaksinuar të gjithë qytetarët do të arrijmë t’i japim fund pandemisë.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Franca dhe Zvicra kanë premtuar gjithashtu një sasi dozash të konsiderueshme.  

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të marrë fund kaosi në kuvend?×

Lajmi i fundit

Kongresi i PS, Rama: Vendi në rrezik për tu rikthyer pas, nëse nuk fokusohemi te krijimi i garancive të progresit pa kthim e pa ndalim

Kongresi i PS, Rama: Vendi në rrezik për tu rikthyer pas, nëse nuk fokusohemi te krijimi i garancive të progresit pa kthim e pa ndalim