Rusia nuk i uron SHBA-ve ditën e Pavarësisë

Rusia nuk i uron SHBA-ve ditën e Pavarësisë

Moska bërët të ditur të hënën se nuk do t'i dërgojë një mesazh urimi Shteteve të Bashkuara për të shënuar Ditën e Pavarësisë. Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov u tha gazetarëve se urimet "vështirë se mund të konsiderohen të përshtatshme" duke përmendur ato që ai i quajti "politika jomiqësore" të Shteteve të Bashkuara.

SHBA-të e kanë kundërshtuar luftën e Rusisë në Ukrainë. Uashingtoni i ka dërguar Kievit armatime si dhe e ka ndihmuar atë me stërvitjen e trupave ushtarake të vendit, ndërsa udhëheq përpjekjet për sanksione kundër Rusisë.

Presidenti rus Vladimir Putin ka uruar udhëheqësit e mëparshëm amerikanë për festën, përfshirë ish-presidentët Donald Trump dhe Barack Obama. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy, në një postim në Twitter të hënën ka uruar Presidentin Biden dhe popullin amerikan për “paqe e prosperitet”.

“E vlerësoj ndihmën që paraprin të Shteteve të Bashkuara për Ukrainën, në mbrojtjen e vlerave të përbashkëta, sikurse liria, demokracia e pavarësia”, shkruante zoti Zelenskyy./ VOA

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Daje Sami: 05/07/2022 02:00

    I plasi Amerikes se nuk e uroi Putini.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Rikthimi i PD-së me protesta në shtator, a do ta forcojë politikisht?×

Lajmi i fundit

Partia e Lirisë denoncime të reja për inceneratorin e Fierit: Morën 3 kredi me pretekstin për pagat e punonjësve në kohë COVID-i

Partia e Lirisë denoncime të reja për inceneratorin e Fierit: Morën 3 kredi me pretekstin për pagat e punonjësve në kohë COVID-i