Rusia sanksionon 74 kompani që prodhojnë armë

Rusia sanksionon 74 kompani që prodhojnë armë

1667918013_FlamuriRus.PNG

Rusia ka ndaluar bashkëpunimin ushtarak me 74 kompani të huaja në përgjigje të sanksioneve perëndimore, tha Kremlini të martën.

Kryeministri rus Mikhail Mishustin nënshkroi të martën një dekret që zbaton "masa të veçanta ekonomike" për 74 kompani të përfshira në prodhimin e armëve .

Sipas një dokumenti të publikuar në faqen e internetit të qeverisë, lista përfshinte 74 organizata nga Bullgaria, Britania, Gjermania, Kanadaja, Lituania, Sllovakia, Polonia, Republika Çeke, Mali i Zi, Estonia dhe SHBA.

“Transaksionet në fushën e bashkëpunimit ushtarako-teknik janë të ndaluara me kompani nga kjo listë”, thuhet në njoftim.

Kjo është lista e dytë e kompanive të sanksionuara nga Rusia. E para u publikua në maj, duke aplikuar sanksione ndaj 30 kompanive-ish-degë të gjigantit rus të energjisë Gazprom, të shpronësuara nga vendet e huaja.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Zelensky: Kërkojmë që marrëveshja e eksportit të grurit të Detit të Zi të zgjatet! SHBA: Do iu mbështesim edhe nëse fitojnë republikanët! Ambasadorja e SHBA-së në OKB mbërrin në Ukrainë


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Debati për ish-agjentin e FBI, sipas jush kush ka të drejtë?×

Lajmi i fundit

Përplasi me makinë të miturin dhe tentoi të largohet nga vendngjarja, policia arreston 53 vjeçarin në Vlorë

Përplasi me makinë të miturin dhe tentoi të largohet nga vendngjarja, policia arreston 53 vjeçarin në Vlorë