Rusia: SHBA vepron në "frymën e Luftës së Ftohtë"

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov ka akuzuar Presidentin amerikan Joe Biden për hipokrizi, në funksion të angazhimit të tij në diplomaci dhe bashkëpunim.

 Në fjalimin e tij në debatin e përgjithshëm të Asamblesë së Përgjithshme të OKB -së të Shtunën në Nju Jork, Lavrov denoncoi se qeveria amerikane po zgjedh të gjithë pjesëmarrësit në samitin e saj të planifikuar të demokracisë. Duke vepruar kështu, ata marrin të drejtën për të vendosur mbi statusin demokratik të vendeve të tjera. "Në thelb, kjo nismë është qartë në frymën e një Luftë të Ftohtë, pasi kërkon një kryqëzatë të re ideologjike kundër të gjithë atyre që mendojnë ndryshe." Kjo bie ndesh me fjalët e Biden në fjalimin e tij të martën se ai nuk dëshiron ta shohë botën të ndarë përsëri në dy blloqe.

Debati i 76 -të i përgjithshëm i OKB -së vazhdon deri të hënën - shumica e folësve kanë dalë. Pasi u mbajtën vetëm fjalime video të regjistruara më parë vitin e kaluar për shkak të pandemisë, shumë krerë shtetesh dhe qeverish udhëtuan përsëri në Nju Jork këtë vit, megjithëse me delegacione dukshëm më të vogla.

G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me rekomandimin e Komitetit të Imunizimit për dozë të tretë vaksine për mbi 60 vjeçarët?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Basha e Berisha ndjejnë 'erën' e SPAK, duan vetting për zvarritjen e hetimeve