Rusia veto ndaj rezolutës së SHBA për armët bërthamore

 Rusia vendosi veton ndaj një rezolute të SHBA që synonte parandalimin e garës së armëve bërthamore në hapësirë, ndërsa Kina abstenoi. Dy shtetet që bllokuan rezolutën, propozuan një amendament që parandalonte përgjithmonë garën bërthamore në hapësirën e jashtme të tokës por që u rrëzua.

Një rezolutë e hartuar nga SHBA që bënte thirrje për të parandaluar garën e armatimeve në hapësirë, u bllokua në këshillin e sigurimit të OKB pas vetos së vendosur nga Rusia. Votimi erdhi pasi Uashingtoni akuzoi Moskën për zhvillimin e një arme bërthamore anti-satelitore për ta vendosur në hapësirë, një akuzë që Rusia e mohoi ku sipas presidentit Vladimir Putin Moska ishte kundër vendosjes së armëve bërthamore në hapësirë.

Ndonëse SHBA dhe Japonia negociuan për gati 6 javë, mori vetëm 13 vota pro, ndërsa Kina abstenoi dhe Rusia vendosi veton. Rezoluta u bënte thirrje shteteve të kontribuojnë aktivisht në objektivin e përdorimit paqësor të hapësirës së jashtme dhe të parandalimit të një gare armatimesh në hapësirën e jashtme.

Ambasadori rus i OKB-së Vassily Nebenzia akuzoi Uashingtonin se po përpiqet të njollosë Moskën dhe tha se Rusia së shpejti do të fillojë negociatat me anëtarët e këshillit për projekt-rezolutën e saj që synon të mbajë këtë hapësirë paqësore.

Traktati i Hapësirës së Jashtme i vitit 1967 ndalon nënshkruesit përfshirë Rusinë dhe Shtetet e Bashkuara të vendosin “në orbitë rreth Tokës çdo objekt që mban armë bërthamore ose çdo lloj tjetër të armëve të shkatërrimit në masë.

Përpara se drafti i SHBA të votohej, Rusia dhe Kina propozuan amendamentin që të gjitha shtetet "të parandalojnë përgjithmonë vendosjen e armëve në hapësirën e jashtme dhe kërcënimin ose përdorimin e forcës, nga hapësira kundër Tokës dhe nga Toka kundër objekteve në hapësirën e jashtme. Por ky propozim u rrëzua.

Xh.K/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

 'New York Times': Shqipëria po i bën rivalët të djersijnë në 'Grupin e Vdekjes'

'New York Times': Shqipëria po i bën rivalët të djersijnë në 'Grupin e Vdekjes'