Sanksionet e SHBA ndaj grupit kriminal serb në veri të Kosovës, Yuri Kim: Ndalni korrupsionin, merrni parasysh pasojat (Mesazh edhe për Berishën?!)

Sanksionet e SHBA ndaj grupit kriminal serb në veri të Kosovës, Yuri Kim: Ndalni korrupsionin, merrni parasysh pasojat (Mesazh edhe për Berishën?!)

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim

1636397663_websiteKim1.jpg

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim, ka reaguar pas sanksioneve të SHBA të vendosura ndaj një grupi serb që vepronte në veri të Kosovës. Kim teksa shpërndan deklaratën e DASH, thekson se qeveria amerikane do të intensifikojë hapat për përgjegjësit e korrupsionit. Duket se ky është edhe një mesazh për ish-kryeministrin Sali Berisha. Kujtojmë se ky i fundit është shpallur non grata nga SHBA pasi akuzohet për korrupsion.

"“Përpara Ditës Kundër Korrupsionit dhe Samitit për Demokraci, Thesari i SHBA OFAC lëshoi emërtimet e reja. Pas urdhrit ekzekutiv të Presidentit Biden, qeveria amerikane do të intensifikojë hapat për të mbajtur përgjegjës ata që janë të përfshirë në korrupsion ose minimin e demokracisë. Përcaktime publike të tilla ndonjëherë duan vite për t'u realizuar, por kur ndodhin janë shkatërruese. Nëse jeni të përfshirë në korrupsion apo përpjekje për të minuar demokracinë, tani është koha e duhur për t'u ndalur dhe për të marrë parasysh pasojat".-shkruan Kim.


Lajmi kryesor:

Financonin politikanët për të fituar zgjedhjet, SHBA sanksione ndaj grupit të Zvonko Veselinoviç! Godet krimin e organizuar serb në veri të Kosovës


  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet