Sarandë, mungesa e mbikalimit burim për aksidente! Nga Metoqi në Central pa vendkalim për këmbësorët

Në hyrjen e qytetit të Sarandës, nga Metoqi deri në rrugën plazhin e Centralit mungojnë plotësisht mbikalimet për këmbësorët. Bëhet fjalë për një segment rrugor prej më shumë se 2 km ku për këmbësorët nuk kanë asnjë vendkalim dhe për kalimin nga njëra anë e rrugës në tjetrën rrezikojnë jetën e tyre nga automjetet.

Banorët shprehen se janë të shumta rastet ku këmbësorët rrezikojnë të aksidentohen nga automjetet gjatë kalimit nga njëra anë e rrugës në tjetrën.

“Shumë problem e kemi. Këtu kalojnë nxënësit e shkollave, kalojnë njerëzit për të shkuar në shtëpi. Jo vetëm nuk ka mbikalim, por as vija të bardha. Detyrohemi të ecim në mes të makinave. Rreziku është I madh”, tha një banor.

Banorët thonë se kanë ngritur shqetësimin për këtë problem në bashkinë e Sarandës, por pavarësisht ankesave të tyre asgjë nuk është bërë për zgjidhjen e problemit.

“Disa here kemi bërë ankesa në bashki, por asgjë nuk kanë bërë. Edhe vijëzimet i bëjnë vetëm për korsinë e makinave jo për kalimtarët”, tha një tjetër banor, duke theksuar se ndërhyrja në këtë segment duhet të jete emergjente.

Gjatë vëzhgimit të Report Tv në Qafën e Gjashtës pamë këmbësorë të shumtë që rrezikuan të aksidentohen gjatë kalimit të rrugës.

K.M/E.H/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Besoni se miratimi i rezolutës e bën më efikase luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

Cilin drejtim po merr politika e BE për Lindjen e Mesme?

Cilin drejtim po merr politika e BE për Lindjen e Mesme?