Sekretari amerikan i Mbrojtjes mbërrin në Izrael në mes të protestave kundër Netanyahu-t! Qindra protestues bllokojnë aeroportin

Sekretari amerikan i Mbrojtjes mbërrin në Izrael në mes të protestave kundër Netanyahu-t! Qindra protestues bllokojnë aeroportin

Oficeri i policisë izraelite dhunon njërin prej protestuesve

Sekretari amerikan i mbrojtjes Lloyd Austin ka mbërritur në Izrael gjatë një rritje të protestave kundër planeve të qeverisë për reformat e drejtësisë, me mijëra njerëz që bëjnë thirrje për rezistencë kundër diktaturës.

Austin, i cili është në një turne rajonal, zbarkoi në aeroportin Ben Gurion ku qindra protestues u mblodhën të enjten. Ai u përshëndet në pistë nga ministri izraelit i mbrojtjes Yoav Gallant dhe do të kishte një takim me kryeministrin Benjamin Netanyahu.

Megjithatë, vizita e shefit të Pentagonit erdhi pasi demonstruesit izraelitë intensifikuan kundërshtimin e tyre ndaj një propozimi të diskutueshëm të qeverisë për të reformuar gjyqësorin.

Protestuesit duke valëvitur flamujt izraelitë zbritën në aeroportin ndërkombëtar të vendit, duke bllokuar me makinat e tyre rrugën kryesore që çon në zonën e nisjeve. Ndërprerja pengoi trafikun dhe nuk ishte e qartë nëse dhe si do të arrinte Netanyahu në aeroport.

Policia shpërndau bileta trafiku teksa protestuesit mbanin tabela ku shkruhej "Diktator: mos u kthe". Oficerët e sigurisë mund patën përplasje fizike me demonstruesit jashtë objektit.

Transmetuesi publik izraelit Kan raportoi se Netanyahu do të fluturonte me helikopter në aeroport, duke anashkaluar protestuesit. Zyra e kryeministrit nuk pranoi të komentojë.

“Izraeli është në prag të shndërrimit në një vend autokratik. Qeveria aktuale po përpiqet të shkatërrojë demokracinë tonë dhe në fakt të shkatërrojë vendin”, tha Savion Or, një protestues në Tel Aviv.

Policia, e mbikëqyrur nga ministri ultranacionalist i Sigurisë Kombëtare Itamar Ben-Gvir, u zotua të parandalojë trazirat dhe tha se ata tashmë kishin arrestuar ndërsa protestat kishin nisur.

Kriza në përshkallëzim

Diku tjetër, protestuesit bllokuan kryqëzimet kryesore në metropolin bregdetar të Tel Avivit dhe qytete të tjera. Një flotilje e vogël me dërrasa dhe kajakësh u përpoq të mbyllte një korsi kryesore të transportit detar jashtë qytetit verior të Haifës.

Disa protestues barrikaduan zyrat e Jerusalemit të një instituti konservator të mendimit duke ndihmuar në udhëheqjen e ndryshimeve gjyqësore.

Trazirat për rregullimin ligjor të Netanyahut e kanë zhytur Izraelin në një nga krizat e tij më të këqija të brendshme.

Përtej protestave, të cilat kanë tërhequr dhjetëra mijëra në rrugë dhe së fundmi janë bërë të dhunshme, opozita është rritur nga e gjithë shoqëria, me drejtues biznesi dhe zyrtarë ligjorë që flasin kundër atyre që thonë se do të jenë efektet shkatërruese të planit.

Përçarja nuk e ka kursyer ushtrinë izraelite, e cila po sheh një kundërshtim të paprecedentë nga brenda radhëve të veta.

Netanyahu, i cili mori detyrën në fund të dhjetorit pas një ngërçi të zgjatur politik, dhe aleatët e tij thonë se masat synojnë të frenojnë një gjykatë që ka tejkaluar autoritetin e saj.

“Protestat tregojnë se sa solide është demokracia jonë”, tha Netanyahu për të përditshmen italiane La Repubblica përpara një udhëtimi në Romë. “Një reformë është e nevojshme. Gjyqësori duhet të jetë i pavarur, jo i gjithëfuqishëm.”

Kritikët thonë se rishikimi do të prishë sistemin delikat të kontrolleve dhe balancave dhe do ta çojë Izraelin drejt autoritarizmit. Kritikët thonë gjithashtu se Netanyahu, i cili është në gjyq për korrupsion, është i shtyrë nga ankesat personale dhe ai mund të gjejë një rrugë shpëtimi nga akuzat përmes rishikimit.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Pezullohet nga puna efektivi i rrugores në Lezhë, bëri selfie me turistët gjermane

Pezullohet nga puna efektivi i rrugores në Lezhë, bëri selfie me turistët gjermane