Sekrete marinimi /Brinjë derri të skuqura në tigan në verë të bardhë nga zonja Albana

Brinjë derri të skuqura në tigan në verë të bardhë

Përbërësit:

 • 1 kg brinjë derri
 • 250 ml verë të bardhë
 • Rozmarinë për shije
 • Trumzë për shije
 • 2 thelpinj hudhër
 • Kripë, piper i zi
 • Vaj ulliri ekstra i virgjër
 • Fara susami

Përgatitja:

I rendisim brinjët në një enë pjekjeje dhe i aromatizojmë me rozmarinë, trumzë, thelpinj hudhre dhe pak piper. I spërkatim me gjysmë gote verë të bardhë, më pas i mbulojmë dhe i lëmë të marinohen në frigorifer për 2 orë.

Në një tigan të madh, ngrohim pak vaj ulliri, shtojmë brinjët e derrit dhe i skuqim mirë nga të gjitha anët. Shtojmë pjesën tjetër të verës së bardhë, vendosim kapakun dhe i lëmë të ziejnë për 25 minuta në zjarr mesatar. Në fund të zierjes shtojmë kripë dhe i shërbejmë me pak fara susami përsipër.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

‘Tirana Youth Run’, kampionati që mblodhi 400 atletë! Pjesë e garës të rinjtë nga e gjithë Shqipëria,12-vjeçarja: Dua të jem si Luiza Gega  

‘Tirana Youth Run’, kampionati që mblodhi 400 atletë! Pjesë e garës të rinjtë nga e gjithë Shqipëria,12-vjeçarja: Dua të jem si Luiza Gega