Seksizmi në marketing, kriteret absurde të kompanive për aplikantet femra shton zemërimin në Itali

Marshim në Ditën Ndërkombëtare të Gruas në Napoli

Marshim në Ditën Ndërkombëtare të Gruas në Napoli

ITALI- Një ndër kompanitë italiane është përfshirë në një hetim të posaçëm nga Ministria e Punës mbi nivelin e lartë të seksizmit dhe thyerjes së etikës së kodit të punës. Kompania, kërkonte një recepsioniste femer, të moshës nën 30 vjeç e si të mos mjaftonte, aplikantet duhet të përshinin një fotografi të tyren personale me kostum banje të bashkëngjitur me dokumentet që vërtetonin kredencinalet e tyre.

 Shpallja, e postuar në disa vende të specializuara pune nga një kompani sigurie me bazë në Napoli, përcaktoi se kandidati duhet të jetë femër, jo më e vjetër se 30 vjeç, të flasë rrjedhshëm anglisht dhe të ketë makinën e saj dhe "të jetë positive dhe me një pamje tërheqëse".

“Ne kërkojmë që të dërgoni një foto të plotë me rroba banje ose të ngjashme”, vazhdoi të kërkohej reklama për punën me vlerë 500 euro në muaj. Linja inkriminuese u hoq më vonë dhe reklama u ripostua, por jo përpara se një pamje nga ekrani të shpërndahej gjerësisht në mediat sociale, duke shkaktuar zemërim.

“A duan një foto me rroba banje? Çfarë reklame absurde,” tha Chiara Marciani, këshilltare e punës për Napolin. “Është skandaloze, dhe për disa arsye – duke filluar me kërkimin e një gruaje nën moshën 30 vjeç dhe një pagë absurde të papërshtatshme për angazhimin dhe detyrat që kërkon puna.”

Kompania, e cila është e vendosur në distriktin e biznesit të Napolit, i tha shtypit italian se kërkesa për një foto me rroba banje ishte "e papërshtatshme" dhe rezultat i një "thjesht shpërqendrimi" nga "punëtorja e papërvojë" që krijoi reklamën dhe që e bëri reklamën, nuk e kupton politikën e saj për barazinë gjinore.

"Problemi i seksizmit vazhdon ... duhet të bëhet shumë më tepër punë për barazinë gjinore," tha Marciani. "Ka kaq shumë çështje që duhen adresuar, veçanërisht në një qytet si Napoli, i cili ka një shkallë shumë të ulët të grave në punësim."

Sipas të dhënave të OECD nga viti 2019, më pak se gjysma e të gjitha grave italiane në moshë pune ishin në punë. Situata u përkeqësua nga pandemia e koronavirusit, me gratë të prekura në mënyrë disproporcionale nga humbja e vendeve të punës. Shumë gra detyrohen të japin dorëheqjen pasi mbeten shtatzënë pasi nuk janë në gjendje të përballojnë kërkesat e punës lidhur dhe jetës familjare, me mungesën e objekteve të përballueshme për kujdesin e fëmijëve dhe kushtet jo fleksibël të punës që janë ndër arsyet kryesore. Seksizmi ka qenë gjithashtu i përhapur në reklamat e tabelave në të gjithë Italinë, duke bërë që senati të ndalojë vitin e kaluar reklamat në rrugë dhe të gjitha format e transportit që konsiderohen seksiste ose diskriminuese.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po dështon zgjedhja e Presidentit me konsensus?×

Lajmi i fundit

John

Rusia ndalon Biden, Blinken, shefin e CIA-s dhe 963 të tjerë të hynë në territorin rus